گروه ویژه اقدام مالی برای مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم باز هم به ایران فرصت داد

گروه ویژه اقدام مالی برای مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم باز هم به ایران فرصت داد
نگارش از مسعود سالاری

سید علی خامنه‌ای، رهبر ایران تا کنون مخالفت خود با اجرای خواسته‌های اف‌ای‌تی‌اف را آشکار کرده است.

گروه ویژه اقدام مالی، اف‌ای‌تی‌اف (FATF) برای چهار ماه دیگر ایران را از فهرست سیاه بیرون نگه می‌دارد.

این گروه در بیانیه‌ای که روز جمعه هشتم تیر ماه منتشر شد تا ماه اکتبر آینده به ایران فرصت داده است تا نسبت به اصلاح ساختار مالی به منظور مبارزه با پول‌شویی و حمایت از گروه‌های تروریستی اقدام کند.

اف‌ای‌تی‌اف یک نهاد بین‌المللی است که وظیفه‌اش پیش‌گیری از پول‌شویی و پشتیبانی از گروه‌های تروریست است. بر اساس مفاد برجام، این نهاد بر اقدام‌های مالی ایران نظارت دارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

از ژوئن ۲۰۱۶ که ایران از سیاهه اف‌ای‌تی‌اف خارج شد تاکنون این نهاد چند بار از درج نام این کشور در سیاهه خود امتناع کرده و در واقع فرصت اصلاحات ساختاری برای ایران را به طور موقت تمدید کرده است.

اف‌ای‌تی‌اف در گزارش خود دلیل تصمیم تازه خود را اقدام اخیر دولت ایران در الزامی کردن «اظهار مبلغ پول نقد همراه مسافران عازم خارج» و تهیه پیش‌نویس «قانون مبارزه با پولشویی و جلوگیری از تمویل گروه‌های تروریست» اعلام کرده است. با این حال ایران از سوی اف‌ای‌تی‌اف ملزم شده است تا ۹ مورد دیگر از خواسته‌های این نهاد را اجرایی کند.

سید علی خامنه‌ای، رهبر ایران تا کنون مخالفت خود با اجرای خواسته‌های اف‌ای‌تی‌اف را آشکار کرده است. وی چند روز پیش از نمایندگان مجلس ایران خواست تا به جای تصویب لایحه پیوستن به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم و مبارزه با پول‌شویی، قوانین دیگری در این زمینه وضع کنند. این در حالی است که دولت حسن روحانی و چهره‌های میانه‌رو ایران تاکنون از تصویب این لایحه حمایت کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

خامنه‌ای: به جای پیوستن به معاهدات بین‌المللی، خودمان قانونگذاری کنیم

مطالب مرتبط