Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

از حمله به دفتر روزنامه در ایالت مریلند آمریکا چه می‌دانیم؟

از حمله به دفتر روزنامه در ایالت مریلند آمریکا چه می‌دانیم؟
Copyright 
نگارش از Ilia Nick
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از حمله به دفتر روزنامه در ایالت مریلند آمریکا چه می‌دانیم؟

آگهی

عامل تیراندازی در دفتر روزنامه کاپیتال در شهر آناپولس ایالت مریلند پیشتر از روزنامه‌نگاران این نشریه به دادگاه شکایت کرده بوده است.

به گزارش رسانه‌های محلی آمریکا، جارِد دبلیو ریموس، عامل سفید پوست و ۳۸ ساله تیراندازی روز پنج‌شنبه که سبب کشته شدن پنج تن از کارکنان این نشریه شد سابقه طولانی درگیری با روزنامه محلی کاپیتال را داشته و نسبت به کارکنان آن خشمگین بوده است.

جارد وارن ریموس،‌ مظنون تیراندازی در دفتر روزنامه کاپیتال در ایالت مریلند.عکس از رویترز

کینه‌ای چند ساله

نشریه کاپیتال در سال ۲۰۱۱ در یکی از ستون‌های خود نوشت جارد ریموس در دادگاه به یک مورد «آزاررسانی» محکوم شده است. دادگاه حکم ۹۰ روز زندان آقای ریموس را به تعلیق درآورد و به وی ۱۸ ماه آزادی مشروط داد.

پنج روز بعد این روزنامه کاپیتال با زنی که قربانی «آزاررسانی» راموس بود مصاحبه می‌کند و این گفتگو را به شکل مقاله‌ای با عنوان «جارِد می‌خواهد دوست‌تان باشد» چاپ می‌کند.

این زن که خواست نامش فاش نشود گفت که ریموس وی را روی فیس‌بوک شناسایی کرده و بعد تا دو سال با ایمیل و تلفن پیام‌های تند و تیز و آزاردهنده برایش می‌فرستاده تا جایی که از او می‌خواهد برود و خودش را بکشد.

همچنین به گفته این زن،‌ بانکی که او برایش کار می‌کرده رفتار وی را برای مدتی زیر نظر می‌گیرد، چون راموس تلفنی به مسئولان بانک گفته بوده او را اخراج کنند. و این زن چند ماه بعد از کار در این بانک کنار گذاشته می‌شود.

ریموس در سال ۲۰۱۲ از مجله کاپیتال به اتهام بی‌آبرو کردن وی شکایت می‌کند اما قاضی دادگاه سرانجام شکایت وی را وارد نمی‌داند و این کار خشم ریموس را بر‌می‌انگیزد.

حضور نیروهای پلیس دربرابر دفتر روزنامه نیویورک تایمز، به دلایل امنیتی، پس از تیراندازی در مریلند. عکس از رویترز

واکنش‌ ترامپ و اوباما؛ چالش آزادی سلاح در آمریکا

دونالد ترامپ هم در واکنشی به این حمله در توییتر خود نوشت: «به قربانیان و خانواده آنها فکر می‌کنم و برای آنها دعا می‌کنم. از تمامی شما نیروهای امداد که در اکنون در صحنه هستید متشکرم.»

باراک اوباما، رئيس‌جمهوری پیشین ایالات متحده، ضمن سخنرانی در کمیته ملی دموکرات‌ها در لس‌آنجلس، در واکنش به این تیراندازی گفت: «به نظر می‌رسد آنچه در آناپولس روی داد، در چند ماه اخیر، هر چند هفته یکبار تکرار می‌شود. آشکارا با خانواده‌ها و دست‌اندرکاران نشریه همدردی می‌کنم.»

وی تأکید کرد: «می‌توان جلوی این رویدادها را گرفت. آمریکا تنها ملت جهان نیست که آدمهای مشکل‌دار و خشن دارد،‌ اما ما در زمینه سلاح‌هایی که این افراد می‌توانند از آن استفاده کنند بی‌مانند هستیم. و این بهای سنگینی دارد.»

حضور پلیس و مردم بیرون دفتر نشریه کاپیتال در آناپولیس. عکس از رویترز

چکیده رویداد

قربانیان: چهارتن از قربانیان سردبیر، روزنامه‌نگار و گزارشگر بودند و نفر پنجم یکی از کارکنان خدماتی این روزنامه بود.

مظنون: مظنون جارد وارن ریموس نام دارد که در سال ۲۰۱۲ به اتهام بی‌آبرو شدن از سوی این روزنامه از آن شکایت کرده بود و محکوم شده بود.

حمله : مظنون با یک شات‌گان وارد ساختمان دفتر روزنامه می‌شود و به دنبال مظنونان خود می‌گردد. او از نارنج‌ دودزا هم استفاده می‌کند. سرانجام پلیس مظنون را در حالیکه زیر یک میز پنهان شده بود پیدا و دستگیر می‌کند. پلیس توانست هویت وی را به کمک نرم‌افزار تشخیص چهره شناسایی کند.

تحقیقات: بنابر اعلام پلیس، این حمله هدف‌مند بوده و مأموران در حال بازرسی کامل منزل مظنون هستند. پلیس همچنین در حال بررسی تهدیداتی است که مظنون از طریق شبکه‌های اجتماعی انجام داده است.

هیئت تحریریه روزنامه کپیتال اعلام کرده‌اند که به کار خود ادامه می‌دهند و شماره بعدی این روزنامه روز جمعه روانه بازار می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تیراندازی در دفتر یک روزنامه در شهر آناپولیس آمریکا ۵ کشته برجای گذاشت

دو نفر از مجروحان تیراندازی در شهر مالمو در سوئد جان باختند

باز شدن قفل بسته تسلیحاتی ۱۸ میلیارد دلاری آمریکا؛ ۵۰ جنگنده اف-۱۵ در اختیار اسرائیل قرار می‌گیرد