تساوی مقابل پرتغال؛ تیم ملی سربلند جام بیست و یکم را ترک کرد

تساوی ایران و پرتغال در بازی مرگ و سرنوشت
تساوی ایران و پرتغال در بازی مرگ و سرنوشت
نگارش از Mehrdad Sadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شاگردان کی روش در این تورنمت ثابت کردند که تنها کمبود تجربه بین المللی آنها را رنج می دهد. یوزها با بازی منطقی اولین سه امتیاز را در نخستین بازی دشت کردند، سپس با نمایشی دیدنی مقابل اسپانیا و پرتغال تحسین برانگیز ظاهر شدند.

آگهی

ملی پوشان تنها به اندازه یک بغل پای دقیق در دقایق پایانی با رستگاری فاصله داشتند. ضربه ای که مهدی طارمی اگر روزش بود به تور دروازه پرتغال می چسباند تا تاریخ بلیط برگشت تیم ملی به تهران تغییر می کرد.

یوزهای ایرانی که برای کسب نتیجه و پیروزی در جنگ بزرگ به مصاف قهرمان اروپا رفته بودند تا بیست دقیقه ابتدایی تحت فشار حریف قرار داشتند. سر به سر ساییدن با بازیکنان نامدار و کاپیتان پرآوازه پرتغال در بازی مرگ و سرنوشت که همان ابتدا با ضربه ای خطرناک زهر چشم گرفت، به زمان نیاز داشت تا پسران فوتبال ایران بتوانند از فشار خارج شوند و خودی نشان دهند.

این اتفاق از دقیقه ۲۲ مسابقه با جدی ترین و خطرناکترین حمله ایران رقم خورد. حرکت سرعتی امیری و پاس سردار آزمون موقعیتی را پایه ریزی کرد که علیرضا جهانبخش را درون محوطه جریمه با پاتریسیو، در موقعیت تک به تک قرار داد اما هافبک تیم ملی تنها یک گام برای زدن ضربه نهایی کم آورد.

ملی پوشان در دقیقه ۳۴ نیز می توانستند با نفوذ جهانبخش و ارسال وی از روی ضربه سر سعید عزت اللهی به گل برسند که هافبک دفاعی ایران این ضربه را آنطور که باید خطرناک نزد.

گل پرتغال و آب سردی که بر پیکره تیم ایران ریخته شد

در حالیکه بازیکنان ایران می رفتند تا رفته رفته خود را برای رویارویی در نیمه دوم مهیا کنند نفوذ ریکاردو کوارشما، مهاجم تیم ملی پرتغال و باشگاه بشیکتاش ترکیه از سمت چپ به پشت محوطه جریمه کار دست ملی پوشان داد.

کوارشما در دقیقه ۴۵ با ضربه ای روی پا و کات دار توپ را به کنج دروازه ایران فرستاد تا آه از نهاد فوتبال ایران بلند شود.

ریکاردو گوارشما زننده گل پرتغال

در نیمه دوم چهار اتفاق مهم روی داد که نخستین آن ضربه پنالتی رونالدو و مهار آن توسط علیرضا بیرانوند بود.

کاپیتان تیم ملی پرتغال دقیقه ۵۳ در یکی از حملات عمقی چسبیده به محوطه جریمه توسط سعید عزت اللهی سرنگون شد که داور در نهایت با کمک ویدیویی اش آنرا خطای پنالتی اعلام کرد. ضربه پنالتی را رونالدو به سمت راست دروازه ایران زد و علیرضا بیرانوند با جهشی تماشایی آنرا مهار کرد.

مهار پنالتی رونالدو توسط بیرانوند

شوت زیبای سامان قدوس از پشت محوطه جریمه که دقیقه ۷۲ با اختلاف اندک از کنار دروازه پرتغال به بیرون رفت از دیگر اتفاقات مهم نیمه دوم بود.

گل تساوی ایران و بازگشت امید

در حالیکه داور شش دقیقه وقت تلف شده اعلام کرد بود ملی پوشان در یکی از حملات خود و به لطف کمک داور ویدیویی صاحب یک ضربه پنالتی شدند. اتفاق در دقیقه سوم وقت های تلف شده روی داد جایی که توپ ارسالی به محوطه جریمه به دست مدافع پرتغال برخورد کرد.

کریم انصاری فرد این ضربه پنالتی را با زیبایی هرچه تمام تر به گل تبدیل کرد تا تیم ملی ایران هرچند دیر اما برای زدن گل برتری امیدوار شود.

گل تساوی ایران توسط انصاری فرد از روی نقطه پنالتی

این امید اما در واپسین لحظه های وقت های تلف شده با ضربه کم دقت مهدی طارمی به یاس تبدیل شد. مهاجم بوشهری تیم ملی ایران که در موقعیتی تک به تک با پاتریسیو قرار گرفته بود از زاویه ای به نسبت بسته توپ را به کنار دروازه پرتغال کوبید تا آخرین فرصت طلایی ایران در این مسابقه از دست برود.

شاگردان کی روش در این تورنمت ثابت کردند که تنها کمبود تجربه بین المللی آنها را رنج می دهد. در پایان کار بد نیست نگاهی به عقب بیاندازیم تا به یاد بیاوریم که یوزها با بازی منطقی و قابل قبول اولین سه امتیاز را در نخستین بازی دشت کردند، سپس با نمایشی دیدنی مقابل اسپانیا و پرتغال تحسین همه فوتبالیست ها و کارشناسان درجه یک دنیا را برانگیختند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایرج دانایی فرد، بازیکن اسطوره‌ای فوتبال ایران درگذشت

سامان قدوس، نخستین بازیکن ایرانی در لیگ فرانسه

پیروزی دشوار اسپانیا مقابل ایران؛ ملی‌پوشان تحسین‌برانگیز ظاهر شدند