پیروزی دشوار اسپانیا مقابل ایران؛ ملی‌پوشان تحسین‌برانگیز ظاهر شدند

ملی پوشان ایران یک به صفر مغلوب اسپانیا شدند
ملی پوشان ایران یک به صفر مغلوب اسپانیا شدند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شاگردان کارلوس کی روش که با روحیه ای مضاعف از برد مقابل مراکش پا به این دیدار گذاشته بودند شانه به شانه ستارگان اسپانیایی فوتبال اروپا جنگیدند و در پایان با دریافت یک گل نتیجه را واگذار کردند.

آگهی

دیدار حساس تیم های ملی فوتبال ایران و اسپانیا برغم پیش بینی های متفاوت که برخی از آنها به شکست سنگین و پر گل ایران اشاره داشت تنها با یک گل به نفع ماتادورها و البته با نمایش امیدوارکننده ملی پوشان ایران به پایان رسید.

این دیدار طبق آنچه انتظار می رفت با دفاع فشرده و پرلایه ایران و درصد بالای مالکیت توپ از سوی شاگردان فرناندو هیه رو شروع شد. 

اسپانیا که کنترل توپ و میدان را در دست داشت در نیمه نخست به دفعات سعی کرد با حملات پرفشار، خود را به دروازه ایران نزدیک کند.

 تحرک بالای بازیکنان میانی، ارسال توپ های عمقی و نفوذ از کناره ها از جمله تمهیداتی بود که هیه رو به شاگردانش دیکته کرده بود تا هرچه زودتر به گل برسند و بدین ترتیب از زیر بار روانی سنگین مواجهه با ساختار دفاعی مستحکم ایران خارج شوند.

ماتادورها برای پیاده کردن این تاکتیک صبر و حوصله را نیز در دستور کار خود داشتند. البته در این میان نمی توان عملکرد حساب شده و بسیار هماهنگ بازیکنان ایران در دفاع تیمی را نادیده گرفت که سبب شد اسپانیا تنها در یک یا مورد موفق به خلق موقعیت بسیار خطرناک مقابل دروازه ایران شود.

مهمترینِ این موقیعت ها در پنج دقیقه پایانی نیمه اول ایجاد شد که هر دو توسط داوید سیلوا از دست رفت:

- در دقیقه ۴۰ نفوذ ایسکو از سمت راست محوطه جریمه موقیعت خطرناکی را مقابل دروازه ایران ایجاد کرد که با تعلل داوید سیلوا این موقعیت به گل تبدیل نشد.

- در دقایق اضافی نیمه اول نیز داوید سیلوا که پشت محوطه جریمه ایران صاحب توپ شده بود ضربه ای خطرناک شلیک کرد که پس از برخورد با مرتضی پور علی گنجی راهی کرنر شد.

موقعیت خطرناکی که مقابل دروازه ایران نصیب داوید سیلوا شد

اسپانیا که برای صعود از گروه نیاز مبرم به سه امتیاز این مسابقه داشت نیمه دوم را طوفانی آغاز کرد و بر شدت حملات خود افزود تا اینکه در نهایت در دقیقه ۵۴ به گل رسید. 

دیه گو کاستا در محوطه جریمه ایران صاحب موقعیتی بسیار خوب شد. دخالت رامین رضاییان در این میان سبب شد تا توپ پس از برخورد با پای کاستا منحرف شود و به کنج دروازه ایران برود.

شاگردان کی روش که تا پیش از دریافت گل از نظر دفاعی بسیار منسجم و هماهنگ نشان داده بودند با فرو ریختن دروازه اندکی به خود آمدند و حملات بیشتری را بر روی دروازه اسپانیا تدارک دیدند.

حرکت رو به جلو و خارج شدن از گارد دفاعی سبب شد تا ملی پوشان کمتر از ده دقیقه پس از دریافت گل با ضربه روپای سعید عزت اللهی از درون هجده قدم اسپانیا به گل برسند اما داور با تذکر کمک خود این گل را به نشانه آفساید نپذیرفت.

گل مردود ایران مقابل اسپانیا

بازیکنان تیم ملی ایران دو موقعیت خطرناک دیگر نیز مقابل دروازه اسپانیا خلق کردند که هر دو با بی دقتی مهدی طارمی از دست رفت. 

یکی از این دو موقعیت در دقیقه ۷۶ و دیگری در دقیقه ۸۲ مسابقه خلق شد. نقش وحید امیری که نمایش بی نقصی از خود ارائه داد در هر دو موقعیت برجسته بود. 

اوج هنر بال چپ تیم ملی زمانی بود که وی در جناج راست محوطه جریمه اسپانیا توپ را از میان پاهای پیکه عبور داد و با ارسال تماشایی مهدی طارمی را در موقعیت گل زنی قرار داد. 

مهاجم بوشهری تیم ملی ایران این ارسال را با ضربه سری تماشایی پاسخ داد که توپ در نهایت با اختلاف اندک از بالای دروازه اسپانیا به بیرون رفت. این آخرین موقعیت جدی ایران پیش از سوت پایان مسابقه بود.

غم و اندوه بازیکنان تیم ملی ایران پس از باخت مقابل اسپانیا

بیشتر بخوانید:

علیرضا بیرانوند، دروازه بان ایران، وحید امیری، مهدی طارمی، احسان حاج صفی و سعید عزت اللهی در این دبدار عملکرد بهتری نسبت به دیگر ملی پوشان داشتند.

آگهی

دیه گو کاستا، زننده تنها گل این دیدار نیز به عنوان بهترین بازیکن میدان شناخته شد.

تیم ملی ایران تنها در صورت پیروی مقابل پرتغال می تواند با احتساب هر نتیجه ای که در مسابقه میان اسپانیا و مراکش رقم بخورد راهی دور بعدی مسابقات شود.

بیشتر بخوانید:

ایران چگونه می‌تواند به مرحله بعد صعود کند؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لوئیس انریکه برای دو سال هدایت تیم ملی اسپانیا را برعهده گرفت

تساوی مقابل پرتغال؛ تیم ملی سربلند جام بیست و یکم را ترک کرد

از توئیت راموس درباره زنان ایرانی تا شادی مردم بعد از بازی ایران و اسپانیا