زنان عربستان رسما پشت فرمان نشستند

زنان عربستان رسما پشت فرمان نشستند
Copyright 
نگارش از Ilia Nick
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در ماه مارس (فروردین) سال جاری مقامات عربستان نخستین آموزشگاه رانندگی ویژه زنان را در ریاض، پایتخت این کشور بنیانگذاری کردند.

آگهی

زنان عربستان به سوی آموزشگاه‌های رانندگی هجوم برده‌اند تا در اولین فرصت گواهینامه‌ خود را دریافت کنند. از روز یکشنبه ۲۴ مه/ ۳ تیرماه زنان به شکل رسمی حق رانندگی در این کشور را دارند.

ممنوعیت رانندگی برای زنان که برای ده‌ها در عربستان سعودی پا برجا بود، در سطح بین‌المللی برای این کشور چالشی بزرگ به شمار می‌رفت.

دو زن جوان در عربستان نخستین رانندگی رسمی خود را جشن گرفته‌اند. عکس از رویترز

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در ماه مارس (فروردین) سال جاری مقامات عربستان نخستین آموزشگاه رانندگی ویژه زنان را در ریاض، پایتخت این کشور بنیانگذاری کردند. تنها چند آموزشگاه رانندگی ویژه زنان در این کشور وجود دارد اما مقامات سعودی اعلام کرده‌اند که می‌خواهند چنین مراکزی را در سراسر کشور و به‌ویژه در شهرهای بزرگ توسعه دهند.

عکس از رویترز

به گفته مسئول آموزشگاهی که به تازگی در ریاض به روی علاقمندان گشوده شده، تاکنون ۸۵ هزار زن برای دریافت گواهی‌نامه خود ثبت نام کرده‌اند و دوره آموزش آیین‌نامه و رانندگی را گذرانده‌اند و از این میان ۷۰۰ نفر گواهینامه خود را گرفته‌اند.

حرکت اخیر بخشی از برنامه اصلاحاتی است که محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی برای توسعه این کشور اجرا کرده است.

از آنجا که ۷۰ درصد از جمعیت عربستان در بخش خدمات عمومی کار می‌کنند و به نوعی از دولت حقوق می‌گیرند، مقامات این کشور امیدوارند با چنین اقداماتی زنان بتوانند در اجتماع نقش فعالتری پیدا کنند و به ایجاد شغل و رواج کسب و کارهای شخصی در جامعه کمک کنند.

شادی یک در عربستان دختر پس از دریافت نخستین گواهینامه. منبع رویترز

با این همه، اصلاحات اخیر واکنش‌های تند گرو‌ه‌های مذهبی را به همراه داشته و شاید از همین رو ماه گذشته بسیاری از فعالان حقوق زنان در این کشور از سوی حکومت بازداشت شدند. فعالان حقوق بشر می‌گویند دست‌‌کم ۱۰ تن از این زنان هنوز آزاد نشده‌اند و به وکیل نیز دسترسی ندارند.

فعالان زن در عربستان خواستار اصلاحات اساسی در زمینه حقوق زنان اند؛ از جمله برداشته شدن قانونی که به خویشاوندان مرد حق می‌دهد درباره ازدواج زنان تصمیم‌ بگیرند یا مقرراتی که به زنان اجازه نمی‌دهد بدون اجازه شوهر یا پدرشان گذرنامه بگیرند و به خارج سفر کنند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عربستان؛ دستگیری فعال حقوق زنان که ممنوعیت رانندگی زنان را به چالش کشیده بود

عربستان سعودی برای اولین بار در مسابقه دختر شایسته جهان شرکت می‌کند

مدیرفنی تیم‌ملی زنان عربستان: بیایید و با چشمان خود کیفیت بازی دختران فوتبالیست سعودی را ببینید