دیوان عالی عراق: ابطال برخی آرای انتخابات پارلمانی غیر قانونی بود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دیوان عالی عراق: ابطال برخی آرای انتخابات پارلمانی غیر قانونی بود
کپی رایت  رویترز

دیوان عالی عراق اعلام کرد که ابطال آرای خارج از کشور، آرای زودهنگام و پیشمرگه‌ها در انتخابات پارلمانی دوازدهم ماه مه مغایر قانون اساسی است.

این دادگاه روز پنج‌شنبه نظارت بر قانون اساسی همچنین تصمیم پارلمان به بازشماری دستی آرای انتخاب پارلمانی را «قانونی» خواند.

دیوان عالی فدرال عراق پس از درخواست پارلمان این کشور مبنی بر بازشماری آراء و برگزاری انتخابات مجدد، بررسی این موضوع را آغاز کرده بود.

پارلمان عراق به دلیل گزارش تخلفات گسترده با درخواست دولت حیدرعبادی، روز هفتم ژوئن تصمیم گرفته بود که همه آرای این انتخابات بازشماری شده و رای‌های خارج از کشور از جمله آوارگان عراقی، آرای زودهنگام و رای شبه نظامیان کرد پیشمرگه‌ باطل شود.

حیدر عبادی نخست وزیر عراق در همان زمان با اعلام دریافت گزارشاتی از تخلفات انتخاباتی گفته بود که این تخلفات «سرنوشت انتخابات کشور را تحت تاثیر قرار داده است.»

بیشتر بخوانید:

هک شدن سیستم رای‌گیری الکترونیک و تخلفات دیگر صورت گرفته در جریان رای‌گیری انتخابات پارلمانی دوازدهم ماه مه دلیل این تصمیم پارلمان بوده است.

در روزهای پس از اعلام تصمیم‌ دولت و پارلمان عراق برای بازشماری آرای انتخابات، آتش سوزی مشکوک در محل نگهداری صندوق‌های رای، به گانه‌زنی‌های درباره درستی گزارشات تخلف دامن زد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رویترز
آتش‌سوزی در محل نگهداری صندوق‌های رای انتخابات ماه مه عراقرویترز

در انتخابات دوازدهم ماه مه ائتلاف «سائرون» به ریاست مقتدی صدر ۵۴ کرسی‌، «ائتلاف فتح» به ریاست هادی عامری ۴۷ کرسی و «ائتلاف نصر» به رهبری حیدر عبادی ۴۲ کرسی پارلمان را کسب کردند.

از سوی دیگر پس از اعلام نتایج انتخابات ائتلاف وابسته به مقتدی صدر با دو گروه سیاسی دیگر این انتخابات یعنی ائتلاف الوطنیه (وابسته به ایاد علاوی) و جریان الحکمه (وابسته به عمار حکیم) اعلام همبستگی کرده و در نتیجه صاحب ۹۴ کرسی در پارلمان آینده می‌شدند.