Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

از هر ۱۱۰ نفر، یک نفر اجبارا مهاجرت می‌کند

از هر ۱۱۰ نفر، یک نفر اجبارا مهاجرت می‌کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با وجود بازگشت بیش از ۵ میلیون مهاجر داخلی به کشورهایشان، دنیا شاهد افزایش آمار مهاجرت اجباری در این سال بود.

آگهی

تعداد افرادی که در سال ۲۰۱۷ مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده‌اند، با افزایش چشمگیر به ۱۶.۲ میلیون نفر رسیده است.

علیرغم بازگشت بیش از ۵ میلیون مهاجر اجباری داخلی به خانه‌هایشان، دنیا شاهد افزایش آمار مهاجرت اجباری در این سال بود.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان با انتشار آمار سالانه اعلام کرد از میان ۷.۶ میلیارد جمعیت جهان، ۶۸.۵ میلیون نفر مجبور به مهاجرت از محل زندگی خود شده‌اند. از این میان ۲۵.۴ میلیون نفر پناهنده هستند، ۴۰ میلیون مجبور مهاجر اجباری داخلی شده اند و ۳.۱ میلیون تقاضای پناهندگی داده‌اند.

در این میان شهروندان ۵ کشور منشاء دو-سوم کل پناهندگان جهان هستند؛ سوریه با ۶.۳ میلیون، افغانستان با ۲.۶ میلیون، سودان جنوبی با ۲.۴ میلیون، میانمار با ۱.۲ میلیون و سومالی با ۹۸۶ هزار و ۴۰۰ نفر.

از سوی دیگر، اتحادیه اروپا گزارشی از وضعیت پناهندگان در ۲۸ کشور عضو در سال ۲۰۱۷ منتشر کرده است.

در سال گذشته میلادی ۷۲۸ هزار و ۴۷۰ پرونده تقاضای پناهندگی در اروپا به ثبت رسیده است که در مقایسه با سال ۲۰۱۶ کاهشی ۴۴ درصدی داشته است اما همچنان از زمان آغاز بحران پناهندگی در اروپا در سال ۲۰۱۵ بیشتر است.

طبق این گزارش از سال ۲۰۱۳ تاکنون بیشترین تقاضای پناهندگی در کشورهای اتحادیه اروپا از جانب شهروندان سوریه، عراق و افغانستان صورت گرفته است. بعد از این کشورها، به ترتیب شهروندان نیجریه، پاکستان، اریتره، آلبانی، بنگلادش، گینه و ایران بیشترین تعداد تقاضای پناهندگان در اتحادیه اروپا داشته‌اند.

در سال ۲۰۱۷ اعضای اتحادیه اروپا به ۹۹۶ هزار و ۶۸۵ تقاضای پناهندگی در مرحله اول پاسخ دادند که در مقایسه با سال گذشته میلادی ۱۶ درصد کاهش داشته است. بر اساس تصمیم نهادهای داخلی، تقریبا نیمی از پرونده‌های تقاضای پناهندگی (۴۶۲،۳۵۵ نفر) جواب مثبت گرفته اند؛ رقمی که در مقایسه با سال گذشته ۱۳ درصد کاهش داشته است.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد می‌گوید هر دو ثانیه یک نفر به خاطر جنگ یا خشونت، مجبور می‌شود خانه و وطن خویش را ترک کند. بر طبق آمار این سازمان، ۸۵ درصد از پناهندگان جهان در کشورهای در حال توسعه اقامت دارند.

بر اساس گزارش سازمان ملل کشورهایی که بیشترین تعداد پناهندگان را پذیرفته اند، هیچیک در میان قدرت‌های اروپایی و آمریکای شمالی نیستند: ترکیه با ۳.۵ میلیون، اوگاندا و پاکستان هرکدام با ۱.۴میلیون، لبنان با ۱ میلیون و ایران با ۹۷۹ هزار و ۴۰۰ نفر، پذیرای بیشترین شمار پناهجوی خارجی در جهان هستند.

سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد از افزایش چشمگیر تعداد پناهندگان ابراز نگرانی کرد و گفت: «شاهد افزایش شمار پناهندگان و مهاجران اجباری داخلی هستیم که در ۶ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.»

ماتیو سالت‌مارش در ادامه تصریح کرد با این حال جایی برای امیدواری وجود دارد چرا که ۱۴ کشور در حال طراحی پیمانی برای پاسخگویی مناسب به موقعیت پناهندگان جهان هستند و به زودی این پیمان برای بررسی به مجمع عمومی سازمان ملل فرستاده خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک گزارش مستقل: ترکیه مهمترین اهداءکننده کمک‌های بشردوستانه است

رییس شورای اروپا: حداقل باید ۱۰۰ هزار پناهنده بین کشورهای اروپایی تقسیم شود

اتحادیه اروپا ۹ نهاد و شخص ایرانی از جمله وزیر دفاع را به دلیل ارسال پهپاد به روسیه تحریم می‌کند