Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اجرای اولین حکم اعدام در تایلند پس از ۹ سال

اجرای اولین حکم اعدام در تایلند پس از ۹ سال
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تایلند پس از ۹ سال برای اولین بار حکم اعدام را اجرا کرد. محکوم مردی ۲۶ ساله بود که بخاطر گوشی موبایل یک نوجوان را به قتل رساند. اجرای این اعدام با واکنش شدید نهادهای حقوق بشری روبرو شد.

آگهی

تایلند پس از ۹ سال برای اولین بار حکم اعدام یک محکوم را اجرا کرد.

محکوم مردی ۲۶ ساله بود که بخاطر گوشی موبایل، یک نوجوان را به قتل رسانده بود. اجرای این حکم با واکنش شدید نهادهای حقوق بشری روبرو شد.

تیراساک لونجی، روز دوشنبه با تزریق کشنده اعدام شد. این فرد برای گرفتن موبایل یک نوجوان ۱۷ ساله، ۲۴ بار به او چاقو زده بود. قتل این نوجوان در سال ۲۰۱۲ با خشم جامعه تایلند همراه شده‌ بود.

آخرین اجرای حکم اعدام در تایلند به سال ۲۰۰۹ و اعدام دو قاچاقچی مواد مخدر باز‌می‌گردد.

تایلند در سال ۲۰۰۳ شیوه اعدام را از شلیک گلوله به اعدام با تزریق کشنده تغییر داد. تیراساک لوجی هفتمین محکومی بود که در این کشور به این روش اعدام شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رویترز
تجمع کنندگان سازمان عفو بین‌الملل در مقابل زندان مرکزی تایلند رویترزرویترز

سازمان اصلاح و تربیت (زندان‌ها) تایلند می‌گوید که از سال ۱۹۳۰ در این کشور ۳۲۶ نفر اعدام شده‌اند. سازمان عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه آخرین حکم اعدام اجرا شده در این کشور پس از ۹ سال را محکوم کرد.

سازمان اصلاح وتربیت زیر نظر وزارت دادگستری تایلند روز دوشنبه اعلام کرد که تیراساک سانجی اعدام شد تا برای افرادی که فکر می‌کنند می‌توانند از مجازات جرم‌های سنگین فرار کنند، «عبرت» شود. این سازمان اعدام اخیر تایلند را چنین توجیه می‌کند: «با وجود لغو حکم اعدام در بسیاری از کشورها، هنوز در کشورهایی مانند ایالات متحده و چین تمرکز بر حفاظت از شهروندان و جلوگیری از ارتکاب جرم بیشتر بر رعایت حقوق بشر کسانی که قانون را نقض کرده‌اند، اولویت دارد و آنها همچنان از حکم اعدام استفاده می‌کنند.»

سازمان عفو بین‌الملل اجرای این حکم را یک پسرفت بزرگ برای کشور تایلند خواند. کارتین جرسون، از مسئولان این سازمان گفت: «تایلند به نحو تعجب برانگیزی تعهد خود به برداشتن حکم اعدام و حفاظت از حق زندگی را زیر پا گذاشت.»

چین، ایران و عربستان سعودی بیشترین آمار اعدام در جهان را دارند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا اعدام محمد ثلاث را محکوم کرد

جشن بزرگ هندوها در مالزی؛ باورمندانی که به نشانه توبه قلاب به پوست خود می‌زنند

دادگاهی در تایلند فردی را به اتهام اهانت به خانواده سلطنتی به ۵۰ سال زندان محکوم کرد