سازمان ملل: برخی قطعات موشک حوثی های یمن ساخت ایران است

دبیر کل سازمان ملل متحد
دبیر کل سازمان ملل متحد   -  Copyright  رویترز
نگارش از Euronews  با استفاده از  رویترز، خبرگزاری فرانسه

هر چند دبیر کل سازمان ملل متحد تاکید کرده که برخی از قطعات موشک ها ساخت ایران است اما از نظر آنتونیو گوترش مشخص نیست که آیا با انتقال این موشک ها به یمن قطعنامه های شورای امنیت نقض شده است یا خیر.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد می گوید برخی قطعات موشک هایی که نیروهای حوثی یمن به سوی عربستان پرتاب کرده اند ساخت ایران است.

در گزارش ۱۴ صفحه ای دبیر کل سازمان ملل متحد به شورای امنیت آمده که اجزای موشک های نیروهای حوثی مشابه نوع خاصی از موشک های ساخت ایران است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در این گزارش به قطعات به دست آمده از پنج موشک شورشیان حوثی که از ماه ژوئیه سال ۲۰۱۷ به این سو پرتاب شده اند اشاره شده است.

هر چند دبیر کل سازمان ملل متحد تاکید کرده که برخی از قطعات موشک ها ساخت ایران است اما از نظر آنتونیو گوترش مشخص نیست که آیا قطعنامه های شورای امنیت با انتقال این موشک ها به یمن نقض شده است یا خیر. به گزارش آسوشیتد پرس، آقای گوترش در گزارش خود به این موضوع اشاره کرده است که روشن نیست آیا این قطعات پس از ۱۶ ژانویه سال ۲۰۱۶، زمان آغاز تحریم تسلیحاتی یمن به این کشور رسیده اند یا قبل از آن.

دبیر کل سازمان ملل متحد در گزارش خود تاکید کرده است مسئولان این سازمان نتواسنته اند زمان انتقال این موشکها، بخشی از قطعات آنها و یا فناوری موشکی به یمن را تعیین کنند.

ایران تاکنون بارها هرگونه کمک تسلیحاتی به نیروهای حوثی در یمن را تکذیب کرده است.

دبیر کل سازمان ملل متحد در حالی در گزارش خود از تایید ارسال موشک از ایران به یمن خودداری کرده است که گروهی از کارشناسان این سازمان ماه ژانویه سال جاری ایران را ناقض تحریم تسلیحاتی یمن معرفی کرده بودند.

بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط