برگزاری نماز عید فطر روسیه با حواشی جام جهانی

نماز عید فطر در روسیه با چاشنی جام جهانی
نماز عید فطر در روسیه با چاشنی جام جهانی Copyright عکس: رویترز
Copyright عکس: رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نماز عیدفطر امسال در روسیه به دلیل حضور طرفداران مسلمان برخی تیم‌های حاضر در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۸ با شکوه‌تر و پرحاشیه‌تر از سال‌های گذشته برگزار شد.

آگهی

نماز عیدفطر امسال در مسکو به دلیل حضور طرفداران مسلمان برخی تیم‌های حاضر در رقابت‌های جام جهانی روسیه با شکوه‌تر و پرحاشیه‌تر از سال‌های گذشته برگزار شد.

صبح جمعه ۶ عبادتگاه و ۳۹ محل تعیین شده برای برگزاری مراسم نیایش و جشن عیدفطر در شهر مسکو شاهد حضور بیش از ۱۰ هزار مسلمان بود. همچنین در مسجد جامع این شهر نیز ۱۰۰ هزار مسلمان در صفوفی به هم فشرده نماز عیدفطر را برگزار کردند. در مجموع در سراسر روسیه ۲۰ میلیون مسلمان مراسم عیدفطر امسال را برگزار کردند.

به دلیل برگزاری رقابت‌های جام جهانی فوتبال در روسیه، در میان نمازگزاران امسال تنوع ملیتی بیشتری به چشم می‌خورد به طوری که مسلمانان بسیاری با گویش‌های مختلف برای پیروزی تیم‌های ملی خود دست به دعا برداشته بودند و پس از نماز هم در مراسم صبحانه عید، بحث‌های داغ فوتبالی در میان آنها برقرار بود.

در این میان، مساجد نزدیک به برگزاری مسابقه‌های روز جمعه مصر و اوروگوئه و ایران مقابل مراکش از رونق بیشتری برخوردار بود. بسیاری از طرفداران سه تیم مسلمانی که روز جمعه و همزمان با عید فطر اولین مسابقه خود را همزمان با عیدفطر برگزار می‌کنند از طریق جستجو در راهنمای نقشه برخط گوگل سعی کرده بودند تا نزدیک‌ترین مسجد را به استادیوم محل برگزاری مسابقات روز جمعه انتخاب کنند.

بر این اساس، طرفداران مسلمان ایران و مراکش نماز عید فطر خود را در مساجد سن پترزبورگ به جا آوردند و طرفداران مسلمان مصر هم در مساجد مسکو به نماز ایستادند.

طرفداران تیم‌های سه کشور اسلامی که همزمان با عید فطر به اولین میدان جام جهانی ۲۰۱۸ قدم خواهند گذارد امیدوارند که این همزمانی منجر به پیروزی تیم‌های ملی کشورشان شود.

در این میان طرفداران تیم مصر دعای خود را بر بهبودی زودتر محمد صلاح، ستاره تیم ملی این کشور که دچار مصدومیت است، متمرکز کرده بودند. با توجه به فرصت کمتر تیم ملی مصر تا برگزاری مسابقه روز جمعه آنها با تیم اروگوئه، بازیکنان این تیم از یکی از ائمه جماعت مساجد مسکو دعوت کردند تا با حضور در هتل محل استقرار این تیم، مراسم نیایش و جشن روز عیدفطر را برگزار کنند. آنها این مراسم طی نیم ساعت و به سرعت برگزار کردند.

مسلمانان جهان پس از یک ماه روزه داری در ماه رمضان، روز اول ماه قمری شوال را به عنوان عیدفطر جشن می‌گیرند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وحشت و اضطراب در فرودگاه مسکو

جام جهانی روسیه؛ شادی هواداران دو تیم ژاپن و کلمبیا پیش از بازی

شادی طرفداران دو تیم لهستان و سنگال پیش از آغاز بازی