Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رایزنی د میستورا با قدرتهای خارجی درگیر در جنگ سوریه در آستانۀ تشکیل کمیتۀ قانون اساسی

UN Syria envoy de Mistura
UN Syria envoy de Mistura Copyright REUTERS/Denis Balibouse
Copyright REUTERS/Denis Balibouse
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که روسیه به عنوان متحد نزدیک بشار اسد خود را علاقمند به این گفتگوها نشان می‌دهد، به نظر می‌رسد که آمریکا از دخالت در این روند سیاسی خودداری می‌کند.

آگهی

استفان د میستورا، نمایندۀ ویژه سازمان ملل در امور سوریه روز پنج‌شنبه از نشست قریب‌الوقوع خود با مقامات کشورهای روسیه، ترکیه و ایران در موضوع تشکیل کمیتۀ تدوین قانون اساسی جدید سوریه خبر داد؛ قرار است این نشست هفته آیندۀ در ژنو برگزار شود.

او اعلام کرد که احتمالا نشست مشابهی نیز در ۲۵ ژوئن با مقامات آمریکا، عربستان سعودی، بریتانیا، فرانسه، آلمان و اردن خواهد داشت.

آقای د میستورا با اشاره به تحولات سوریه گفت: «صادقانه بگویم، انتظار پیشرفت بزرگی ندارم اما اطمینان دارم که امکان حرکت رو به جلو در گفتگوها وجود دارد و در این مسیر نیز کارهایی انجام شده که باید روی آنها سرمایه‌گذاری کرد.»

آقای د میستورا از سوی سازمان ملل ماموریت دارد تا گفتگوها میان طرفهای درگیر در جنگ داخلی سوریه را با هدف انجام اصلاحات سیاسی در این کشور از جمله تدوین قانون اساسی جدید و برگزاری انتحابات اداره کند. با وجود تلاش‌های سازمان ملل، این مذاکرات که با هدف ایجاد چهارچوب سیاسی لازم برای پایان دادن به جنگ هفت ساله در این کشور انجام می‌شود تا کنون با پیشرفتی همراه نبوده و منجر به نزدیک شدن دیدگاههای طرفهای مخالف به یکدیگر نشده است.

در سطح بین‌الملل نیز در حالی که روسیه به عنوان متحد نزدیک بشار اسد خود را علاقمند به این گفتگوها نشان می‌دهد، به نظر می‌رسد که ایالات متحده آمریکا از دخالت در این روند سیاسی خودداری می‌کند.

پیش از این در ماه ژانویه در جریان «کنگرۀ گفتگوی ملی سوریه» که به میزبانی روسیه در شهر سوچی برگزار شد، طرفهای درگیر بر سر تشکیل کمیتۀ تدوین قانون اساسی جدید توافق کردند و آقای دمیستورا نیز از سوی طرفین موظف به انتخاب اعضای این کمیته شد.

دولت سوریه برای تشکیل این کمیته ۵۰ نامزد معرفی کرده است و آقای دمیستورا امیدوار است که اپوزیسیون سوریه نیز به زودی فهرست نامزدهای خود را اعلام کنند. اپوزیسیون می‌گوید که بطور جدید مشغول کار روی این فهرست است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سوریه؛ مراسم خاکسپاری قربانیان حملات داعش در سویدا

افزایش تنش‌ ایران و اسرائیل در جنوب سوریه؛ تاکید مسکو بر خروج «غیرسوری‌ها»

لیبرمن خطاب به اسد: نیروهای ایرانی و قاسم سلیمانی را از سوریه اخراج کن