Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ماکرون: به ایتالیایی‌ها توهین نکردم

ماکرون: به ایتالیایی‌ها توهین نکردم
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس بیانیه کاخ الیزه، رئیس جمهوری فرانسه در این گفتگو تأکید کرد که «هیچ سخنی در توهین به ایتالیا و ایتالیایی‌ها بر زبان نیاورده است».

آگهی

رئیس جمهوری فرانسه گفت به ایتالیایی‌ها توهینی نکرده است.

کاخ الیزه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد امانوئل ماکرون این نکته را شامگاه چهارشنبه ۲۳ خرداد در گفتگوی تلفنی با جوزپه کنته، نخست وزیر ایتالیا بیان کرده است.

در این گفتگو که به دنبال جنجال و تنش میان دو کشور بر سر کشتی حامل پناهجویان انجام شد، دو طرف مواضع خود در مورد وضعیت کشتی آکواریوس را شرح دادند.

بیانیه کاخ الیزه (توئیتر سفارت فرانسه در رم)

بر اساس بیانیه کاخ الیزه، رئیس جمهوری فرانسه در این گفتگو تأکید کرد که «هیچ سخنی در توهین به ایتالیا و ایتالیایی‌ها بر زبان نیاورده است».

در روزهای اخیر انتقاد ماکرون از سیاست مهاجرتی ایتالیا واکنش شدید دولت رم را به دنبال داشت. رئیس جمهوری فرانسه روز سه‌شنبه با انتقاد از ایتالیا به دلیل عدم صدور مجوز پهلو گرفتن کشتی آکواریوس در بنادر جنوبی این کشور رفتار کابینه راست‌گرا-پوپولیست رم را «بدبینانه و غیرمسئولانه» خوانده بود. این کشتی حامل صدها پناهجوی سرگردان در دریای مدیترانه بود که هم ایتالیا و هم مالت از پذیرش آنها سرباز زده بودند.

جوزپه کنته، نخست وزیر ایتالیا هم در پاسخ به این سخنان فرانسه را به ریاکاری در قبال مهاجران خارجی متهم کرده و گفته بود: «ایتالیا نمی‌تواند از کشورهایی که خودشان به مهاجران پشت می‌کنند، درس ریاکاری بدهد.»

نخست وزیر ایتالیا در واکنش به این انتقاد شدید فرانسه اعلام کرده بود دیدار آتی خود با رئیس جمهوری فرانسه را که برای روز جمعه پیش‌بینی شده بود، لغو می‌کند. اما در بیانیه ریاست جمهوری فرانسه آمده است که ماکرون و کنته برای دیدار و صرف ناهار در روز جمعه با هم به توافق رسیده‌اند.

رهبران این دو کشور همسایه قرار است بعد از ناهار در یک نشست خبری مشترک شرکت کنند.

به گزارش دفتر ریاست جمهوری فرانسه، مقام‌های رم و پاریس توافق کردند که در نشست آتی شورای اروپا موضوع مهاجران را به صورت جدی و برای رسیدن به یک راهکار عملی مطرح کنند.

جوزپه کنته دعوت امانوئل ماکرون را پذیرفت

جوزپه کنته، نخست وزیر ایتالیا در نخستین واکنش به انتشار خبر گفتگوی تلفنی در بیانیه کاخ الیزه تأئید کرد که شامگاه چهارشنبه با رئیس جمهوری فرانسه گفتگو کرده است.

گزارش خبرگزاری آنسا ظهر پنج‌شنبه از قول نخست وزیر ایتالیا نوشت که آقای ماکرون در گفتگوی شب گذشته خود سخنان توهین‌آمیزی را که به او نسبت داده شده رد کرده است. آقای کنته با «صمیمانه» خواندن گفتگوی چهارشنبه شب گفت: «رئیس جمهوری فرانسه هرگز به ایتالیا و ایتالیایی‌ها توهین نکرده است. او بسیار مشتاق است که مرا در پاریس ملاقات کند و من دعوت صمیمانه او را پذیرفتم.»

وی افزود: «قرار گذاشتیم که فرانسه و ایتالیا همکاری بیشتری داشته باشند و توجه اتحادیه اروپا را بیشتر به مسئله مهاجرت جلب کنند. نمی‌شود که این مشکل فقط بر دوش ایتالیا گذاشته شود.»

در روزهای گذشته حملات لفظی دو کشور در زمینه موضوع مهاجران به تنش دیپلماتیک انجامید، به طوری که وزیر اقتصاد ایتالیا برنامه دیدار روز چهارشنبه خود با همتای فرانسوی‌اش را لغو کرد و سفیر فرانسه در رم به وزارت خارجه ایتالیا فرا خوانده شد.

لوئیجی دی‌مایو، وزیر توسعه اقتصادی، کار و امور اجتماعی و معاون نخست‌ وزیر ایتالیا بامداد پنج‌شنبه ۲۴ خرداد در یک گفتگوی رادیویی خواستار آن شده بود که امانوئل ماکرون بابت «بی‌مسئولیت» خواندن دولت ایتالیا از این کشور عذرخواهی کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مهاجران،‌ پوپولیسم و سکولاریسم؛ ماکرون از دیدار با پاپ چه می‌خواهد؟

ایتالیا سفیر فرانسه را احضار کرد

دلخوری کنته از ماکرون؛ ایتالیا فرانسه را به ریاکاری متهم کرد