Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اعلام آمادگی سفارت ایران برای همکاری با پلیس فرانسه در حادثۀ گروگانگیری

French police with their dog
French police with their dog Copyright REUTERS/Benoit Tessier
Copyright REUTERS/Benoit Tessier
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«با توجه به رویدادهای اخیر در پاریس، در چهارچوب ملاحظات بشردوستانه، در صورت درخواست مقامات رسمی فرانسه و یا پلیس این کشور، این سفارتخانه آمادۀ ارائه هرگونه کمک لازم برای حل و فصل اوضاع است.»

آگهی

بخش مطبوعات سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاریس روز سه‌شنبه ساعاتی پس از حادثۀ گروگانگیری در پایتخت فرانسه اعلام کرد: «با توجه به رویدادهای اخیر در پاریس، در چهارچوب ملاحظات بشردوستانه، در صورت درخواست مقامات رسمی فرانسه و یا پلیس این کشور، این سفارتخانه آمادۀ ارائه هرگونه کمک لازم برای حل و فصل اوضاع است.»

این اطلاعیه از آن رو منتشر شد که در جریان مذاکرات پلیس برای آزادی گروگان‌ها، فرد گروگانگیر خواستار تماس با سفارت ایران در پاریس شده و اعلام کرده بود که می‌خواهد از طریق مقامات سفارت ایران متنی را به دولت فرانسه برساند.

حادثۀ گروگانگیری روز سه‌شنبه در پاریس تقریبا چهار ساعت طول کشید و درنهایت قبل از ساعت ۲۰ با حملۀ نیروهای پلیس که به آزادی دو گروگان و دستگیری فرد گروگانگیر آنهم بدون تبادل آتش منجر شد، به پایان رسید.

عملیات نیروهای پلیس در دو مرحله انجام شد. ابتدا یک روبات آب‌پاش به داخل ساختمان فرستاده شد زیرا گروگانگیر و یکی از گروگانها آغشته به بنزین بودند. سپس نیروهای پلیس وارد عمل شدند و درنهایت مهاجم بدون هیچ مقاومتی دستگیر شد.

گفته می‌شود فرد گروگانگیر که یوسف نام دارد، ۲۶ ساله و متولد مراکش است. او سابقه‌ای نزد پلیس فرانسه ندارد و با توجه به اظهارات متناقضی که بیان کرده احتمالا تعادل روانی نیز نداشته است.

انگیزه‌های نامشخص و مبهم او برای این گروگانگیری، مذاکرات را پیچیده کرده بود و درنهایت نیز پس از دستگیری و چند ساعت بازداشت، به یک مرکز درمانی روانپزشکی متعلق به پلیس منتقل شد.

دفتر دادستانی پاریس تحقیقات دربارۀ این پرونده را آغاز کرده است.
ژرار کلمب، وزیر کشور فرانسه نیز پس از پایان عملیات آزادی گروگانها، در پیامی توییتری نوشت: «فرد گروگانگیر دستگیر شد و گروگانها اکنون دیگر در خطر نیستند. از رفتار حرفه‌ای، واکنش نیروهای پلیس و نیروهای امداد و بویژه نیروهای تیپ تحقیق و مداخله پلیس، همچنین آتش‌نشانان پاریس و پشتیبانی‌های درخور توجه آنها سپاسگزارم.»

بیشتر بخوانید: بازداشت گروگانگیر پاریس؛ گروگانها آزاد شدند

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادای احترام به کشته شدگان گروگانگیری سال گذشته در پاریس

روایت شاهد عینی از حادثه گروگان گیری پاریس

حلقه‌های پنج رنگ المپیک روی برج ایفل نصب شدند