تب و تاب دوباره بازار ارز ایران؛ ثبت نرخ‌های تاریخی

نوسان نرخ ارز در بازار آزاد ارز ایران
نوسان نرخ ارز در بازار آزاد ارز ایران Copyright عکس: رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از برقراری آرامش نسبی یک ماهه در بازار آزاد ارز ایران، از روز گذشته بار دیگر ارزش ریال ایران در برابر ارزهای قدرتمند جهان تضعیف شد و قیمت هر قطعه تمام سکه طلا نیز رکورد جدیدی را به ثبت رساند.

آگهی

پس از برقراری آرامش نسبی یک ماهه در بازار آزاد ارز ایران، از روز گذشته بار دیگر ارزش ریال ایران در برابر ارزهای قدرتمند جهان تضعیف شد و قیمت هر قطعه تمام سکه طلا نیز رکورد جدیدی را به ثبت رساند.

یک هفته پیش از اعلام دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا مبنی بر خروج یک جانبه این کشور از توافق هسته‌ای غرب با ایران، هر یورو، پول واحد اروپایی در بازار آزاد ارز ایران ۶۸ هزار ریال معامله می‌شد. این نرخ سه روز پس از خروج آمریکا از برجام یعنی در جریان معاملات روز ۱۰ ماه مه (۲۰ اردیبهشت ماه) تا ۸۰ هزار ریال صعود کرد.

در همین حال قیمت هر قطعه تمام سکه موسوم به طرح امامی که پیشتر در محدوده ۱۸ میلیون ریال نوسان داشت به ۲۱ میلیون ریال رسید.

سپس طی یک ماه گذشته ثبات نسبی بر بازار آزاد ارز و سکه ایران حاکم شد. به طوری که هر یورو که حتی نرخ آن تا ۷۲ هزار ریال هم کاهش یافته بود، به طور متوسط ۷۵ هزارریال مبادله می‌شد. همچنین قیمت هر قطعه سکه طلای طرح امام نیز به دامنه ۱۹ تا ۲۰ میلیون ریال عقب نشینی کرده بود.

بیشتر بخوانید:واکنش‌ دور از انتظار بازارهای مالی به فرجام برجام

بازار آزاد ارز و سکه ایران از روز یکشنبه (۲۰ خردادماه) بار دیگر دستخوش نوسان قیمت‌ها شد. بر همین اساس قیمت هر یورو تا نرخ بی‌سابقه ۸۱ هزار ریال افزایش یافت و سپس در جریان معاملات روز دوشنبه در حدود ۷۹ هزارریال آرام گرفت. در همین مدت نرخ هر دلار آمریکا نیز تا ۶۸ هزار و ۵۰۰ ریال افزایش یافت و سپس به نرخ ۶۷ هزار ریال بازگشت.

همچنین قیمت هر قطعه تمام سکه طلای طرح امامی رکورد ۲۵ میلیون ریالی را ثبت کرد و سپس با قدری کاهش به ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال رسید.

رشد قیمت سکه در بازار ایران در شرایطی رخ داد که قیمت جهانی هر اونس طلا طی یک ماه گذشته در مجموع سیر نزولی داشته و از یک هزار و ۳۱۰ دلار به یکهزار و ۲۹۵ دلار کاهش یافته است.

بیشتر بخوانید:

دولت ایران با هدف آنچه که مقابله با توطئه‌های ارزی آمریکا پس از خروج از برجام عنوان کرده، از دو ماه پیش اعلام کرد که سیاست تک‌نرخی کردن ارز را به اجرا گذاشته است. بر اساس این سیاست نرخ دلار رسمی با افزایش ۱۱ درصدی به ۴۲ هزار ریال افزایش یافت و هر گونه معامله ارز خارج از این نرخ پایه ممنوع و قاچاق اعلام شد. این نرخ نیز تاکنون ۲۳۰ ریال افزایش یافته ولی سیاست تک‌نرخی کردن ارز هنوز نتوانسته موجب توقف تب و تاب نرخ‌ها در بازار آزاد ارز ایران شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آغاز بحران در صنعت خودرو؛ گمانه‌زنی‌ها از چشم‌انداز بازار

افزایش دوباره نرخ ارز در ایران؛ دلار وارد کانال ۵۷ هزار تومان شد

نرخ دلار آمریکا در بازار تهران به بالاترین سطح در ۱۴۰۲ رسید