Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ده‌ها هزار نفر در اعتراض به فساد حاکم بر دستگاه مبارزه با فساد در رومانی تظاهرات کردند

اعتراض گسترده به فساد در رومانی
اعتراض گسترده به فساد در رومانی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

این نمایش قدرت کم سابقه در بخارست که به گزارش برخی رسانه ها حدود یکصد و بیست هزار تن در آن شرکت داشتند در حالی صورت می گیرد که بسیاری از مسئولان دولتی در این کشور به دلیل داشتن پرونده های سنگین فساد در تیررس دستگاه قضایی قرار دارند.

آگهی

ده‌ها هزار تن از اعضاء و هواداران جناج چپ حاکم بر رومانی شنبه شب گذشته نهم ژوئن با شرکت در یک حرکت اعتراضی گسترده که از آن به عنوان «راهپیمایی سفید» نام برده شد نسبت به سوء استفاده و فساد حاکم بر نهاد قضایی مامور به مبارزه با فساد در این کشور دست به تظاهرات زدند.

این نمایش قدرت کم سابقه در بخارست که به گزارش برخی رسانه ها حدود یکصد و بیست هزار تن در آن شرکت داشتند، در حالی صورت می‌گیرد که بسیاری از مسئولان دولتی در این کشور به دلیل داشتن پرونده های سنگین فساد در تیررس دستگاه قضایی قرار دارند.

بر اساس گزارش های دریافتی، اعتراض به سوء استفاده از قدرت، رانت خواری و وجود فساد گسترده در دایره ملی مبارزه با فساد، نهادی با قدرت اجرایی در دستگاه قضایی رومانی، هدف اصلی ائتلاف احزاب حاکم سوسیال دمکرات و لیبرال های میانه از به راه انداختن این تظاهرات چشمگیر بوده است.

لیویو دارگنا، رهبر حزب سوسیال دمکرات که به همراه خانم ویوریکا دانسیلا، نخست وزیر و تعدادی از اعضای دولت در این راهپیمایی حضور داشت «دادستان های فاسد، رئیس دادگاه مبارزه با فساد و قضات مرتبط با سرویس های مخفی» را عامل اصلی رواج و گسترش فساد در کشور معرفی کرد.

وی که خود به دلیل تقلب انتخاباتی در سال ۲۰۱۶ به دو سال حبس تعلیقی محکوم شده و پرونده دیگری نیز انتظارش را می کشد در حین سر دادن شعار می گوید: «هیج ظالمی در مبارزه با مردم پیروز نشده، دیر یا زود زمان آزادی فرا خواهد رسید.» لیویو دارگنا خود را قربانی یک «ساختار زیرزمینی» می داند که تفیلی «نهاد های دولتی» است.

به گفته شاهدان عینی که اظهارات آنها در رسانه ها منتشر شده بسیاری از نمایندگان محلی اطرافیان و وابستگان خود را برای شرکت در این تظاهرات تحت فشار قرار داده بودند.

نکته جالب این حرکت اعتراضی تجمع مقابل ساختمان اصلی دولت بود در حالی که نخست وزیر نیز در میان جمعیت تظاهر کننده دیده می شد.

شرکت کنندگان و فعالان سیاسی حاضر در این تظاهرات علاوه بر محکوم کردن دایره ملی مبارزه با فسادف شعارهایی نیز بر ضد ریاست جمهوری سر می دادند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آغاز پرتنش ریاست شش ماهه رومانی برای اتحادیه اروپا

آيا رومانیایی ها موفق خواهند شد دهه ها فساد اداری را ریشه کن کنند؟

تظاهرات حامیان فلسطین در بلژیک و درگیری آن‌ها با پلیس