Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کشف جدید ناسا: شرایط حیات در مریخ وجود داشته است

کشف جدید ناسا: شرایط حیات در مریخ وجود داشته است
Copyright 
نگارش از Ilia Nick
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

زیست‌شناس فضایی عضو ناسا می گوید: «شرایطی که برای وجود حیات لازم بوده، زمانی در این سیاره وجود داشته است. اما هنوز نمی‌دانیم آیا خود حیات در کار بوده است یا نه.»

آگهی

کشف تازه مریخ نورد ناسا احتمال حیات گذشته در این سیاره را افزایش داد.

مریخ‌نورد ناسا به تازگی به رگه‌ای از ترکیبات ارگانیک در سطح مریخ برخورده که بیش از پیش نشان می‌دهد این سیاره احتمالا در گذشته حامل حیات بوده است.

دانشمندان ناسا می‌گویند در نمونه‌ خاک ۳/۵ میلیارد ساله‌ای که به وسیله مریخ‌نورد استخراج شده مولکو‌های ارگانیک مختلفی وجود دارد و احتمالا نقطه نمونه‌برداری، دریاچه‌ای باستانی روی سطح این سیاره بوده است.

دامنه کوه شارپ در مریخ. عکس از ناسا/ رویترز

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مریخ‌نورد «کنجکاوی» (Curiosity) همچنین در یک کشف نامنتظره، نشان می‌دهد میزان متان موجود در لایه‌های پایین جو این سیاره در یک چرخه فصلی تغییر می‌کند. از آنجا که ۹۰ درصد گاز متان در جو زمین حاصل فعالیت زیست‌شناختی است دانشمندان مشتاق اند بدانند آیا متان موجود در جو مریخ نیز حاصل چنین فعالیتی است یا خیر.

با اینکه مولکول‌های ارگانیک زیرساخت‌های اساسی حیات اند اما ممکن است چنین مولکولهایی در اثر واکنشهای شیمیایی نامربوط به حیات نیز به وجود آمده باشند.

یک شهاب سنگ آهنین روی سطح مریخ. دوربین مریخ نورد «فرصت». عکس ناسا/ رویترز/جی‌پی‌ال/ کورنل

جنیفر ایگنبرود، زیست‌شناس فضایی عضو ناسا می‌گوید:‌ «این مواد ارگانیک سه منشأ احتمالی دارند. نخست حیات است که هنوز درباره آن چیزی نمی‌دانیم. دومین احتمال این است که شهاب سنگ باشند. و احتمال آخر هم آن است که آنها حاصل یک فرآیند زمین‌شناختی باشند یعنی سنگ‌ها خودشان تغییر شکل داده باشند.»

وی می‌افزاید: «کشف این مواد ارگانیک در یک سنگ به احتمال قابل سکونت بودن مریخ در گذشته می‌افزاید یعنی شرایطی که برای وجود حیات لازم بوده، زمانی در این سیاره وجود داشته است. اما هنوز نمی‌دانیم آیا خود حیات در کار بوده است یا خیر.»

دانشمندان امیدوارند به وسیله مریخ‌نوردهایی مانند «کنجکاوی» به نمونه‌هایی از مواد ارگانیک که سالم‌تر باقی مانده‌اند دست پیدا کنند. چنین نمونه‌هایی به آنان اجازه می‌دهد نشانه‌های شیمیایی وجود حیات را با دقت بیشتری پیگیری کنند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا یافتن حیات در مریخ می‌تواند «بدترین خبر» برای بشر باشد؟

خداحافظی ناسا با مریخ‌نورد «آپورچونیتی» پس از ۱۵ سال

ترامپ دستور تشکیل شاخه «فرماندهی فضا» را صادر کرد