Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مخالفت اروپا با پیوستن دوباره روسیه به گروه ۷

مخالفت اروپا با پیوستن دوباره روسیه به گروه ۷
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سران کشورهای گروه ۷ در حالی نشست خود را یک روز دیگر ادامه خواهند داد که دونالد ترامپ نیمه کار این اجلاس را رها کرد و به سنگاپور رفت.

آگهی

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز جمعه در پایان نخستین دور از گفتگوهای رهبران گروه ۷ گفت که کشورهای اروپایی «یک صدا» با پیوستن دوباره روسیه به این گروه مخالفند. وی تاکید کرد تا زمانی که «پیشرفت قابل ملاحظه‌ای» در بحران اوکراین اتفاق نیفتد بازگشت روسیه به گروه ۷ میسر نیست.  

پیش از این دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا خواستار بازگشت روسیه به جمع کشورهای گروه ۷ شده بود. 

تبادل اطلاعات شرکت‌های اینترنتی

رهبران گروه ۷ در پیش‌نویس پایانی اجلاس در کانادا در زمینه تبادل اطلاعات شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی به توافق رسیدند. 

این اجلاس که قرار است دو روزه باشد تنها یک روز میزبان رئيس جمهوری آمریکا بود چرا که دونالد ترامپ روز جمعه از کانادا به طرف سنگاپور پرواز کرد تا با رهبر کره شمالی دیدار کند.

بیانیه نهایی این نشست روز شنبه ۹ ژوئن/ ۱۹ خرداد منتشر می‌شود اما آنطور که رسانه‌ها گزارش می‌دهند کشورهای عضو بر سر به اشتراک گذاشتن اطلاعات و همچنین همکاری با ارائه دهندگان خدمات ایترنتی و شرکت‌های شبکه‌های اجتماعی به توافق رسیده‌اند. گفته می‌شود سران ۷ کشور با هدف جلوگیری از دخالت‌های خارجی و نفوذ کشورهای دیگر به ویژه روسیه در مسیر انتخابات‌ها به این توافق دست یافته‌اند.

بدین ترتیب تلاش‌های دونالد ترامپ برای بازگرداندن روسیه به جی ۷ با موفقیت همراه نبوده است.

بیشتر بخوانید:

همچنین در این پیش‌نویسی سران ۷ کشور عضو یعنی ایالات متحده آمریکا، ژاپن، کانادا، ایتالیا، بریتانیا، آلمان و فرانسه موافقت کرده‌اند که بودجه احزاب برای فعالیت‌های سیاسی به ویژه تبلیغات زمان انتخابات شفاف‌تر شود.

در بخش دیگری از این پیش‌نویس آمده است که: «رهبران گروه ۷ بر این باورند که بازیگران خارجی به دنبال تضعیف جوامع و نهادهای دموکراتیک ما و تاثیرگذاری منفی بر فرآیندهای انتخاباتی و همچنین حاکمیت و در نتیجه امنیت ما هستند.» بندی که به نظر می‌رسد روسیه را هدف قرار می‌دهد.

ترزا می نخست وزیر بریتانیا هم از آمریکا و اتحادیه اروپا خواسته است تنش‌ها بر سر تعرفه‌های گمرکی و همچنین آلومینیوم و فولاد را پایان دهند.

از سوی دیگر بعد از چالش‌های دونالد ترامپ و کانادا، برخی منتظر بودند تقابل میان دو کشور چگونه خواهد بود. وزیر خارجه کانادا در این خصوص می‌گوید: «فضای مذاکرات نسبتا دوستانه بود و مشکلی در این خصوص نداشتیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انزوای آمریکا در نشست وزیران دارایی گروه ۷

اختلاف آمریکا با سایر کشورهای عضو گروه ۷ بر سر تغییرات اقلیمی

به فرمان پوتین، چشم در برابر چشم؛ روسیه دست بر اموال خصوصی آمریکایی‌ها می‌گذارد