اختلاف آمریکا با سایر کشورهای عضو گروه ۷ بر سر تغییرات اقلیمی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اختلاف آمریکا با سایر کشورهای عضو گروه ۷ بر سر تغییرات اقلیمی

رهبران گروه هفت کشور صنعتی روز شنبه در بیانیه نهایی اجلاس خود در ایتالیا از عدم تفاهم بر سر تعهد به توافقنامه تغییرات آب و هوایی خبر دادند.

سران هفت کشور صنعتی در بیانیه نهایی خود با اشاره به روند بازنگری آمریکا در سیاست های خود در قبال تغییرات اقلیمی اعلام کرده اند که واشنگتن در مقطع زمانی فعلی قادر به تضمین پایبندی خود به توافقنامه پاریس نیست. با این حال رهبران کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و بریتانیا در این بیانیه بر اجرای مفاد توافقنامه پاریس تاکید کرده اند.

همزمان با انتشار این بیانیه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده در توئیتر از اعلام تصمیم خود در مورد توافقنامه اقلیمی پاریس طی هفته آینده خبر داد. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در پایان مذاکرات گروه هفت بحث های انجام شده در مورد تغییرات آب و هوایی را «بسیار دشوار» توصیف کرد. به گفته صدراعظم آلمان نشانه ای از پایندی یا عدم پایبندی واشنگتن به توافقنامه پاریس در دست نیست.


رئیس جمهوری آمریکا علاوه بر موضوع تغییرات آب و هوایی بر سر تعهد به مبارزه با حمایت گرایی اقتصادی نیز از سوی رهبران دیگر کشورهای عضو گروه هفت تحت فشار قرار داشت. در نهایت اما دونالد ترامپ با متن بیانیه پایانی اجلاس که در آن بر مبارزه با حمایت گرایی اقتصادی تاکید شده است، موافقت کرد.

دونالد ترامپ سال گذشته در جریان کارزار انتخاباتی خود با انتقاد شدید از توافقنامه های تجاری از لزوم حمایت از تولیدات داخلی کشورش سخن گفته بود.

سران هفت کشور صنعتی در بیانیه پایانی خود همچنین از آمادگی خود برای وضع تحریم های بیشتر بر ضد روسیه خبر داده اند. عضویت روسیه در گروه هشت در سال ۲۰۱۴ پس از الحاق شبه جزیره کریمه به حالت تعلیق در آمد.