Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نرخ بهرۀ بانکی در ترکیه باز هم افزایش یافت

Turkish Lira
Turkish Lira Copyright REUTERS/Murad Sezer
Copyright REUTERS/Murad Sezer
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

افزایش نرخ بهره بانکی، تصمیمی بر خلاف سیاستهای آقای اردوغان است که خود را «دشمن نرخ بهره» می‌خواند و معتقد است این کار منجر به افزایش تورم در کشور خواهد شد.

آگهی

در حالی که تنها هجده روز تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ترکیه باقی مانده است، بانک مرکزی این کشور بار دیگر در روز پنج‌شنبه نرخ بهره را افزایش داد و به رقم ۱۷.۷۵ درصد رساند.

افزایش ۴.۲۵ درصدی نرخ بهره بانکی (در مقایسه با نرخ بهره در اواخر ماه مه) در حالی انجام می‌شود که نگرانی‌ها دربارۀ افزایش نفوذ رجب طیب اردوغان بر سیاستهای پولی در آستانه انتخابات ۲۴ ژوئن و تردید در توانایی بانک مرکزی برای مهار تورم دو رقمی در این کشور، باعث کاهش ۱۶ درصدی ارزش لیر، پول واحد ترکیه در سال جاری میلادی شده است.

برخی از کارشناسان، افزایش دوبارۀ نرخ بهره را گامی مثبت در راستای استقلال بانک مرکزی ترکیه از سیاستهای رئیس جمهوری این کشور توصیف کرده‌اند که به بانک مرکزی بویژه برای دوران پس از انتخابات، اعتبار قابل توجهی می‌دهد.

افزایش نرخ بهره بانکی، تصمیمی بر خلاف سیاستهای آقای اردوغان است؛ رئیس جمهوری ترکیه خود را «دشمن نرخ بهره» می‌خواند و معتقد است این کار منجر به افزایش تورم در کشور خواهد شد.
این در حالی است که از نظر کارشناسان، افزایش نرخ بهره بانکی نشانه‌ای قوی از تعهد بانک مرکزی برای کنترل نرخ تورم است.

رجب طیب اردوغان سعی بر افزایش فشارها بر بانک مرکزی قبل از برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری در این کشور دارد و به دنبال آن است که با کاهش هزینه‌های دریافت وام، اعتبارات بانکی بیشتری را به فعالیتهای ساخت وساز اختصاص بدهد.

کاهش ارزش لیر نگرانی بسیاری از سرمایه گذاران را نیز در این کشور به همراه داشته است؛ آنها نگران افزایش دخالتهای اردوغان در سیاستهای پولی پس از برگزاری انتخابات و آغاز دور جدید زمامداری هستند.

بنا بر داده‌های منتشر شده در روز دوشنبه نرخ تورم در ترکیه در ماه مه به ۱۲.۱۵ درصد رسیده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ارزش لیر ترکیه بار دیگر سقوط کرد

ارزش لیر ترکیه به پایین‌ترین سطح در یک سال اخیر رسید

ترکیه یک کلیسای دیگر از دوران بیزانس را به‌عنوان مسجد افتتاح کرد