گواتمالا؛ توقف عملیات نجات در اثر فوران دوباره آتشفشان «فوئگو»

گواتمالا؛ توقف عملیات نجات در اثر فوران دوباره آتشفشان «فوئگو»
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شمار قربانیان فعالیت آتشفشان فوئگو در گواتمالا تاکنون به ۷۵ نفر رسیده است

آگهی

فوران دوباره آتشفشان فوئگو در گواتمالا نیروهای امداد را مجبور کرد کار جستجوی قربانیان را متوقف کنند. از زمان وقوع این حادثه تاکنون شمار قربانیان به ۷۵ نفر رسیده و بیش از ۲۰۰ نفر مفقود شده‌اند. به‌گفته پزشکی قانونی گواتمالا،‌ تاکنون ۲۳ جسد شناسایی شده است. هنوز اجساد ده‌ها تن از قربانیان این حادثه شناسایی نشده است. 

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به‌دنبال فعالیت مجدد این آتشفشان، مقامات محلی مجبور شدند هفت روستا اطراف این کوه را تخلیه کنند. فعالیت دوباره این آتشفشان ۴۸ ساعت پس از فوران این آتشفشان در روز یکشنبه ۳ ژوئن/ ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ رخ داد. به گفته مقامات محلی، این حادثه تا کنون بیش از ۳۲۰۰ نفر را آواره کرده است.

 خاکستر این آتشفشان روستاهای واقع در دامنه آتشفشان فوئگو را کاملاً پوشانده است. روستای ال رودئو در نزدیکی‌ آتشفشان یکی از  روستاهایی است زیر خاکستر آتشفشان مدفون شده است. 

بیشتر بخوانید:‌ 

رویترز
ساکنان مناطق اطراف آتشفشان «فوئگو» در گواتمالا خانه خود را ترک می‌کنندرویترز

به گفته سخنگوی سازمان حوادث غیرمترقبه گواتمالا فوران دوباره آتشفشان فوئگو باعث روان شدن جریان‌های موسوم به "پیروکلاستیک" می‌شود که ترکیبی از خاکستر، گل، آب و سنگهای بسیار داغ و مواد آتشفشانی است. 

گفته می‌‌شود طی چهار دهه گذشته این بزرگترین فوران آتشفشانی این کوه بوده است. آتشفشان فوئگو یکی از ۳۴ آتشفشان فعال در آمریکای مرکزی است. 

«فوئگو»‌ در زبان اسپانیایی به معنای آتش است. فعالیت آتشفشان فوئگو در ژانویه ۲۰۱۸ میلادی شروع شد. در اثر فعالیت این آتشفشان د در سپتامبر ۲۰۱۲ میلادی،‌۱۰هزار نفر از ساکنان روستاهای واقع در دامنه این کوه مجبور به ترک خانه خود شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شب نورانی مکزیکی‌ها به دنبال فوران آتشفشان

ده زخمی در پی فوران آتشفشان کوه اتنا

شمار کشته شدگان حادثه سقوط بهمن در افغانستان به ۲۵ نفر افزایش یافت