Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ماکرون در دیدار با نتانیاهو: تصمیم تازه ایران به معنی خروج از برجام نیست

ماکرون در دیدار با نتانیاهو: تصمیم تازه ایران به معنی خروج از برجام نیست
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخست وزیر اسرائیل گفت: «من از ماکرون نخواستم که از برجام خارج شود. واقعیت‌های اقتصادی این مسئله را حل خواهند کرد.» اشاره ضمنی آقای نتانیاهو در این سخنان به تهدید آمریکا به اعمال تحریم‌های تازه علیه شرکت‌هایی است که با ایران همکاری می‌کنند.

آگهی

در پی اعلام تصمیم ایران مبنی بر افزایش ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم و واکنش سریع اسرائیل به این تصمیم، رئیس جمهوری فرانسه طرفین را به پرهیز از «افزایش تنش» که ممکن است منجر به «درگیری» شود، فراخواند.

امانوئل ماکرون عصر سه‌شنبه در جریان دیدار با نخست وزیر اسرائیل در کاخ الیزه گفت: «تنش متقابل از هر دو سو بالا گرفته است و من هر دو طرف را به ثبات و تسلیم نشدن به این تنش دعوت می‌کنم، زیرا این تنش تنها به درگیری راه می‌برد.»

بنیامین نتانیاهو ساعاتی پیش از دیدار با رئیس جمهوری فرانسه مدعی شده بود که هدف تصمیم اخیر ایران «نابودی» حکومت اسرائیل است.

بر خلاف نظر بنیامین نتانیاهو، امانوئل ماکرون تصریح کرد که تصمیم تازه ایران به معنی خروج از چهارچوب توافق هسته‌ای امضا شده در سال ۲۰۱۵ نیست. او در این زمینه گفت: «من مجددا این باور عمیق خودم و شرکای اروپای‌مان را به نخست وزیر [اسرائیل] گفتم که توافق ۲۰۱۵ در مورد برنامه هسته‌ای ایران (برجام) باید حفظ شود تا بتوان فعالیت هسته‌ای در منطقه را کنترل کرد.»

وی همچنین افزود: «برجام مرحله‌ای است پس از آن باید در زمینه فعالیت‌های [هسته‌ای ایران] بعد از سال ۲۰۲۵، فعالیت موشکی ایران و نیز حضور این کشور در منطقه تکمیل گردد.»

نخست وزیر اسرائیل نیز در نشست خبری مشترک با میزبان خود گفت: «من از رئیس جمهوری ماکرون نخواستم که از برجام خارج شود. من فکر می‌کنم که واقعیت‌های اقتصادی این مسئله را حل خواهند کرد.»

اشاره ضمنی آقای نتانیاهو در این سخنان به تهدید آمریکا به اعمال تحریم‌های تازه علیه شرکت‌هایی است که با ایران همکاری می‌کنند.

وی افزود: «به نظر من امروز بزرگترین تهدید برای جهان وجود سلاح‌های هسته‌ای در دست یک نظام بنیادگرای اسلامی همچون ایران است.»

در پایان نشست خبری روز سه‌شنبه، رئیس جمهوری فرانسه در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که آیا تصمیم تازه ایران به افزایش ظرفیت غنی‌سازی بهانه به دست برخی مسئولان آمریکایی و اسرائیلی برای اثبات عدم پایبندی ایران به تعهداتش نمی‌دهد، گفت که چنین برداشتی اشتباه است. وی در این زمینه با لحنی طعنه‌آمیز ادامه داد: «باید گفت وقتی کسی تصمیم می‌گیرد تعهدی را به طور یک‌جانبه قطع کند، طرف مقابل هم انگیزه‌ای برای رعایت آن تعهد نمی‌بیند. به نظر من این روش قطعی عقل سلیم است که هرگز نباید در زندگی از آن غافل شد.»

تظاهرات ضد اسرائیلی در پاریس

بنیامین نتانیاهو که سفر دوره‌ای خود به اروپا را روز دوشنبه از آلمان آغاز کرد، روز سه‌شنبه به مناسبت آغاز برنامه‌ای فرهنگی موسوم به «فصل اسرائیل» در فرانسه خود را به پاریس رساند تا ضمن دیدار با رئیس جمهوری فرانسه در مراسم گشایش این رویداد فرهنگی نیز شرکت کند.

حضور نخست وزیر اسرائیل در پاریس در عین حال خشم بسیاری از مخالفان اسرائیل و طرفداران فلسطینیان را برانگیخت. صدها تن از شهروندان فرانسوی همزمان با این سفر دیپلماتیک، با تجمع در برابر محل نشست خبری بنیامین نتانیاهو و امانوئل ماکرون به حضور نخست وزیر اسرائیل و سیاست‌های این کشور و به ویژه کشتار اخیر راهپیمایان فلسطینی در غزه اعتراض کردند. نظیر این تظاهرات در برخی شهرهای دیگر فرانسه از جمله در مارسی نیز برگزار شد.

بر روی پلاکاردهایی که معترضان در روز سه‌شنبه در پاریس به همراه پرچم فلسطین با خود حمل می‌کردند شعارهایی با مضمامین «نتانیاهو برو» و «فصل فرهنگی اسرائیل نمی‌خواهیم» و جملات اعتراضی دیگر به چشم می‌خورد.

بنیامین نتانیاهو قرار است پس از دیدار خود از پاریس به لندن سفر کرده و برای جلب نظر همتای بریتانیایی خود در مخالفت با تصمیم هسته‌ای ایران تلاش کند.

تظاهرات ضد اسرائیلی در مارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیدگاه تحلیل‌گر: اروپا برای تجدید نظر در دیپلماسی خود فرصت زیادی ندارد

حمله با چاقو در مترو لیونِ فرانسه چهار زخمی به جا گذاشت؛ حال دو تن از مجروحان وخیم است

نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی مقامات سوری در فرانسه آغاز شد