Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ادامه ناآرامی‌ها در اردن؛ ملک عبدالله خواستار بازنگری در لایحه اصلاحات اقتصادی شد

ادامه ناآرامی های در اردن
ادامه ناآرامی های در اردن
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اردن، کشوری محروم از منابع طبیعی دو سال پیش موفق شد در ازای تعهد به اجرای اصلاحات ساختاری و کاهش کسری بودجه، وامی سه ساله به مبلغ ۷۲۳میلیون دلار از از صندوق بین المللی پول دریافت کند.

آگهی

پس از یک هفته تظاهرات و اعتراضات سراسری در اردن که در نهایت به برکناری نخست وزیر منجر شد، ملک عبدالله دوم روز سه شنبه نسبت به احتمال حاکم شدن «وضعیتی نامعلوم» در کشور در صورت تدارم بحران هشدار داد.

اعتراض ها به وضعیت بد اقتصادی و اصلاح سیستم مالیاتی شامگاه دوشنبه نیز در این امان، پایتخت این کشور ادامه یافت. حدود دو هزار نفر تحت تدابیر شدید امنیتی در آخرین ساعات شامگاه دوشنبه مقابل دفتر نخست وزیری این کشور اجتماع کردند.

این درحالیست که هانی ملقی، نخست وزیر مستعفی اردن در پی شدت گرفتن اعتراض ها روز دوشنبه اعلام کرد از سمت خود کنار می رود.

در پی این تحول سیاسی عمر الرزاز، اقتصاد‌دان اسبق بانک جهانی از سوی پادشاه اردن برای تشکیل دولت ماموریت یافته است.

بیشتر بخوانید:

هانی ملقی، نخست وزیر اردن استعفا داد

در گزارشی که خبرگزاری فرانسه از تجمع بزرگ اعتراضی در پایتخت اردن منتشر کرده آمده است: تظاهرکنندگان شعارهایی برضد دولت و صندوق بین المللی پول سر می دادند. برخی از شرکت کنندگان با فرزندان خود در این اجتماع شرکت کرده بودند و برخی دیگر نیز با خود شیرینی و کیک آورده آورده بودند تا در بین نیروهای انتظامی توزیع کنند.

تظاهرات اعتراض آمیز به وضعیت اقتصادی در اردن

تازه ترین خبرها حکایت از آن دارد که ملک عبدالله از نخست وزیر جدید خواسته است تا لایحه اصلاح قوانین مالیاتی را مورد یک «بازنگری کامل» قرار دهد. این لایحه که راه را بر افزایش مالیات ها هموار می کند یکی از مهمترین عوامل به راه افتادن اعتراض های سراسری در اردن است که نزدیک به یک هفته سراسر این کشور را در برگرفته است.

پادشاه اردن در نامه ای که طی آن به طور رسمی از عمر الرزاز به عنوان نخست وزیر جدید این کشور نام برده شده تصریح کرده است: «دولت باید در اسرع وقت زمینه برقراری گفتگو میان پارلمان، احزاب سیاسی، سندیکاها و نهادهای جامعه مدنی را فراهم سازد تا در خصوص سرنوشت نهایی لایحه اصلاح قوانین مالیاتی تصمیم گیری شود.»

پادشاه اردن پیشتر نیز تاکید کرده بود که کشورش در برحه ای تعیین کننده واقع شده است. او تاکید کرد اردن در نهایت یا موفق می شود از بحران سربلند بیرون آید و یا «خدایی نکرده» در «وضعیت نامعلومی» قرار خواهد گرفت.

ملک عبدالله دوشنبه شب در جمع خبرنگاران تاکید کرد که مشکلات اقتصادی اردن، کشوری هم مرز با سوریه، عراق، اسرائیل و بخش اشغالی کرانه باختری رود اردن، ناشی از بی ثباتی در منطقه، پذیرش صدها هزار آواره سوری و عدم حمایت جامعه بین المللی است.

تظاهرات مردم اردن که به زودی وارد هفتمین روز خود می شود بیش از هر چیز تدابیر ریاضت اقتصادی پیشنهادی از سوی دولت را هدف قرار داده است. اصلاح قوانین مالیاتی با هدف افزایش مالیات ها، کاهش یارانه ها برای کالاهای اساسی و افزایش قیمت سوخت از جمله کلیدی ترین محور های سیاست ریاضتی دولت اردن گزارش شده است.

افزایش قیمت کالاهای اساسی از جمله نان از مهمترین نتایج به اجرا درآمدن سیاست های سخت گیرانه در این کشور بوده است. قیمت سوخت از ابتدای ژانویه تا کنون در پنج نوبت افزایش یافته و حدود پنجاه و پنج درصد بر مبلغ فاکتورهای مصرف برق افزوده شده است.

اجتماع اعتراض آمیز دو هزار نفری مقابل دفتر نخست وزیری اردن

اردن، کشوری محروم از منابع طبیعی دو سال پیش موفق شد در ازای تعهد به اجرای اصلاحات ساختاری و کاهش کسری بودجه، وامی سه ساله به مبلغ ۷۲۳میلیون دلار از از صندوق بین المللی پول دریافت کند.

امان که از متحدان آمریکا محسوب می شود طی سالهای گذشته به طور کلی موفق شده بود خود را از موج تنش های پس از بهار عربی در امان نگاه دارد، این درحالیست که بسیاری از کشورهای منطقه پس از سال ۲۰۱۱ تحت تاثیر این جریان قرار گرفتند. با اینحال کاهش یارانه سوخت در سال گذشته موجب به راه افتادن تظاهراتی کم سابقه شده بود.

بیشتر بخوانید:

سومین روز متوالی تظاهرات در اردن در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عربستان و دو کشور حاشیه خلیج فارس به اردن کمک میلیاردی می کنند

ادامه اعتراض‌ها در اردن؛ اعتصاب اتحادیه‌های صنفی

سفر پادشاه اردن به رام الله برای گفتگو با محمود عباس