Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

فرانسه: آمریکا سریع‌تر تکلیف تجارت اروپا با ایران را مشخص کند

برونو لومر وزیر اقتصاد فرانسه خواهان روشن شدن سریعتر تکلیف شرکت های اروپایی
برونو لومر وزیر اقتصاد فرانسه خواهان روشن شدن سریعتر تکلیف شرکت های اروپایی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برونو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه: «این بر عهده آمریکا نیست که برای ما تصمیم بگیرد با چه کشوری مراوده تجاری داشته باشیم و از چه کشوری رویگردان شویم.»

آگهی

در پی انتشار خبر احتمال خروج قریب الوقوع شرکت پژو سیتروئن (پ.اس.آ) از بازار ایران، وزیر اقتصاد فرانسه اعلام کرد کشورش در انتظار دریافت معافیت‌های لازم از سوی آمریکا برای ادامه فعالیت شرکت‌های فرانسوی در ایران است.

برونو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه در این خصوص تصریح کرد که لازم است در اسرع وقت پاسخ آمریکا به درخواست‌های اروپا برای «اعمال معافیت و دادن مهلت‌های مضاعف» به شرکت‌های فعال در ایران را دریافت کنیم.

آقای لومر روز سه شنبه در حضور خبرنگاران با لحنی به ظاهر قاطعانه تاکید کرد که از دو نکته بسیار متاسف است: «ابتدا خروج آمریکا از توافقی که امکان تجارت با ایران را فراهم کرد، و دوم، "مجازات‌های فراسرزمینی" اعلام شده از سوی آمریکا برای شرکت‌های اروپایی که قصد همکاری با ایران را داشته باشند.»

برونو لومر که در حاشیه سفر به آژاکسیو در جزیره کرس سخن می‌گفت در ادامه خاطرنشان کرد: «ما خواهان پاسخی اروپایی به این چالش هستیم. برای این کار به خصوص لازم است تا اروپا رویکرد مالی مستقلی را در پیش گیرد تا شرکت‌ها این امکان را داشته باشند که به لطف یک نهاد مالی کاملا مستقل اروپایی با کشورهای تحت تحریم آمریکا همکاری داشته باشند.»

آقای لومر دریافت معافیت و یا مهلت مضاعف از سوی مقامات آمریکایی برای ادامه فعالیت شرکت‌های فرانسوی در ایران را به عنوان «چالش» دولت فرانسه در کوتاه مدت توصیف و تاکید کرد این درخواست را به همراه همتایان اروپایی خود در جریان نشست وزرای دارایی گروه هفت در کانادا به وزیر خزانه‌داری آمریکا ارائه کرده است.

وزیر اقتصاد فرانسه در این ارتباط افزود: «امروز سه شنبه است و متاسفانه ما هنوز جوابی دریافت نکرده‌ایم.» آقای لومر در پایان تاکید کرد: «مورد پژو سیتروئن نشان داد که لازم است این جواب هر چه سریع‌تر داده شود.»

سخنان وزیر اقتصاد فرانسه یک روز پس از آن ایراد می‌شود که شرکت خودروسازی پژو سیترئن با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد برای روبرو نشدن با تبعات ناشی از نقض تحریم‌های آمریکا به زودی از ایران خارج می‌شود.

بیشتر بخوانید:

خروج آمریکا از برجام؛ گروه پژو سیتروئن از ایران خارج می‌شود

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز هشتم مه با اعلام خروج کشورش از توافقنامه هسته‌ای میان پنج قدرت جهانی و ایران تاکید کرد تحریم‌هایی را که در چهارچوب این توافق لغو شده بودند بار دیگر علیه تهران به اجرا می‌گذارد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین ضمن اعلام وضع تحریم‌ها و مجازات‌های اقتصادی سنگین‌تر علیه ایران در آینده تصریح کرده بود که چنانچه شرکت‌های بین‌المللی این تحریم‌ها را نقض کنند با تنبیهات سخت آمریکا مواجه خواهند شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بویینگ هیچ هواپیمایی به ایران تحویل نمی‌دهد

واکنش اروپا به تصمیم ایران برای بالا بردن ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم

موگرینی: برجام امنیت اروپا را حفظ می‌کند