موگرینی: برجام امنیت اروپا را حفظ می‌کند

Federica Mogherini
Federica Mogherini Copyright  Olaf Kosinsky
Copyright  Olaf Kosinsky
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از نشست وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست خبری شرکت کرد. عمده سخنان خانم موگرینی درباره توافق هسته ای با ایران بود.

آگهی

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه پس از نشست وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در یک کنفرانس خبری برجام را برای حفظ امنیت منطقه ضروری دانست.

مسئول سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا گفت که ایران تا امروز به تمام تعهداتش عمل کرده است و به این ترتیب اروپا ناگزیر است به تعهدات خود مبنی برحفظ برجام متعهد بماند.

وی با بیان اینکه آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای تعهد ایران به مفاد برجام را تایید کرده است تاکید که تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا به طور مشترک و با «عزمی راسخ» می‌خواهند که برجام حفظ شود.

خانم موگرینی اعلام کرد اروپا در این باره با سایر کشورهای عضو برجام نیز همکاری خواهد کرد.

مسئول سیاست خارجی و اتحادیه اروپا گفت: «برای اتحادیه اروپا آن چه که در توافق هسته ای اهمیت دارد، برخلاف گفته ها، منافع اقتصادی نیست. مهم‌ترین اولویت اروپا برای حفظ برجام حفظ امنیت در منطقه خاورمیانه و به تبع آن در اروپا است.» وی افزود: «امنیت اروپا با شکستن برجام به خطر می افتد اروپا حاضر نیست چنین خطری را بپذیرد به همین دلیل تمام تلاشش را خواهد کرد تا توافق هسته ای پابرجا بماند.»

فدریکا موگرینی در پاسخ به پرسش خبرنگار یورونیوز درباره واکنش متفاوت کشورهای اروپایی به برجام گفت: «به هرترتیب اتحادیه اروپا به نگرانی‌های آمریکا هم توجه کرده است. اما توافق هسته‌ای جدای از این نگرانی‌ها است. ما پیش تر ایران را به دلیل پیشرفت برنامه موشکی و مداخله در امور کشورهای همسایه مورد تحریم قرار داده ایم و به این ترتیب نمی توان گفت که نگرانی‌های آمریکا را در نظر نمی گیریم.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حالی درباره اشتراک نظر کشورهای اروپایی درباره برجام سخن گفت که لهستان یکی از مهم ترین کشورهای عضو اتحادیه در آخرین واکنش به خروج آمریکا از برجام اعلام کرد اروپا باید شرایط آمریکا درباره برجام را بپذیرد و مذاکرات تازه ای را با ایران با توجه به شروط آمریکا آغاز کند.

بیشتر بخوانید:

نماینده اتحادیه اروپا در بخش دیگری از سخنانش به بحران در سرزمین‌های فلسطینی اشاره کرد و گفت که اروپا همچنان بر مواضع قبلی خود بر سر بیت المقدس تاکید دارد و همواره اعلام کرده است یکی از راه حل های رسیدن به صلح در این منطقه برسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت دو کشور فلسطین و اسرائیل است.

خبرنگار • نیما قدکپور

ویرایشگر ویدئو • نیما قدکپور

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مشاور موگرینی: شرکت‌های اروپایی در صورت توقف همکاری با ایران تحریم و مجازات می‌شوند

پیشنهاد کمیسیون اروپا: محدودیت رفت و آمد پس از برکسیت برای جوانان «لغو شود»

آیا آنلاین شدن روند درخواست ویزای شنگن به نفع متقاضیان سفر به اروپا خواهد بود؟