Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

شمخانی: از تلاش‌‌های مسکو برای کنترل دولت سوریه بر مرزهای جنوبی حمایت می‌کنیم

علی شمخانی
علی شمخانی Copyright روح‌اله وحدتی، ایسنا
Copyright روح‌اله وحدتی، ایسنا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای شمخانی حضور ایران در سوریه را تایید کرد و افزود که این حضورِ محدود، با درخواست دولت قانونی سوریه عملی شده است.

آگهی

ایران از تلاش‌های روسیه که با هدف کنترل دمشق بر مناطق جنوبی سوریه انجام می‌شود، حمایت می‌کند. این خبر روز شنبه از سوی علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام شد.

آقای شمخانی در گفتگو با روزنامه شرق گفت: «ما قویا از تلاش روسیه برای خروج تروریست‌ها از مرز سوریه و اردن و کنترل ارتش سوریه بر این مناطق حمایت می‌کنیم و این اقدام را گام مثبتی در مسیر تسلط بیشتر دولت سوریه بر سرزمین‌های اشغال‌شده از سوی گروه‌های تروریست می‌دانیم.»

سخنان آقای شمخانی در واکنش به اخباری دربارۀ آماده شدن ارتش سوریه برای اجرای عملیاتی بزرگ در مناطق جنوبی این کشور بیان می‌شود.
ارتش سوریه که در مقایسه با سال‌های آغازین جنگ داخلی این کشور هم اکنون در قوی‌ترین موقعیت خود است، به تازگی موفق شده که با حمایت‌های ایران و روسیه، شورشیان را از حومه دمشق بیرون براند و هم اکنون نیز درصدد پاکسازی مناطق جنوبی این کشور از مخالفان خود است.

بسیاری از مناطق مرزی جنوب غرب سوریه بویژه در نزدیکی سرزمین‌های اشغال شده توسط اسرائیل در بلندی‌های جولان، همچنان در کنترل شورشیان است و ارتش سوریه و شبه نظامیان تحت حمایت ایران نیز در نزدیکی این مناطق مستقر هستند.

از حدود یک ماه پیش گزارش‌هایی مبنی بر حرکت کاروان‌های نظامی دولت مرکزی سوریه به سمت مناطق جنوبی برای نبرد با شورشیان منتشر شده و آمریکا در واکنش به این خبرها اعلام کرده است که در قبال هر اقدامی که منجر به نقض آتش‌بس در مرزهای مشترک سوریه و اسرائیل شود، تدابیر شدیدی اتخاذ خواهد کرد.

اسرائیل مدعی است که ایران در این منطقه مشغول انجام فعالیت‌هایی است و به روسیه هشدار داده است که نیروهای ایرانی و متحدانش را از مرز مشترک این کشور با سوریه و اردن دور نگه دارد.

روسیه نیز هفته گذشته اعلام کرد که تنها ارتش سوریه باید در مناطق مرزی جنوب این کشور در همسایگی اردن و اسرائیل مستقر باشد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی حضور ایران در سوریه را تایید کرد و افزود که این حضورِ محدود «با درخواست دولت قانونی سوریه و برای کمک مستشاری به این کشور برای مبارزه با تروریسم» انجام می‌شود؛ با این وجود حضور ایران در جنوب سوریه را رد کرد و گفت: «مستشاران ايرانی در منطقه جنوب سوريه هيچگونه حضوری ندارند و نقشی نيز در عمليات اجرا‌شده نداشته‌اند.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لیبرمن خطاب به اسد: نیروهای ایرانی و قاسم سلیمانی را از سوریه اخراج کن

شمس‌الواعظین به یورونیوز: درگیری نظامی ایران و اسرائیل به سود صلح بود

رویارویی مستقیم نظامی با اسرائیل چه تاثیری بر زندگی شهروندان عادی ایران می‌گذارد؟