Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

عفو بین‌الملل دولت نیکاراگوئه را به «اعدام خودسرانه» معترضان متهم کرد

عفو بین‌الملل دولت نیکاراگوئه را به «اعدام خودسرانه» معترضان متهم کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طبق گزارش سازمان عفو بین‌الملل، پلیس نیکاراگوئه در درگیری با مخالفان به سر، گردن و سینه معترضین شلیک کرده و تا کنون در این اعتراضات دست‌کم ۱۸ تن کشته و ۸۶۸ نفر زخمی‌شده اند.

آگهی

سازمان عفو بین الملل دولت نیکاراگوئه را به سرکوب شدید، اعدام خودسرانه، انحصار رسانه‌ها و تسلیح گروه‌های طرفدار دولت برای سرکوب مخالفان دانیل اورتگا، رئیس جمهوری این کشور متهم کرد.

طبق گزارش این سازمان حقوق بشری که روز سه‌شنبه ۲۹ ماه مه منتشر شد، پلیس نیکاراگوئه در برخورد با مخالفان به سر، گردن و سینه معترضان شلیک کرده و تا کنون در این اعتراضات دست‌کم ۱۸ تن کشته و ۸۶۸ نفر زخمی‌شده اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رویترز
تصاویر دانشجویان کشته شده در اعتراضات اخیر نیکاراگوئهرویترز

از هجدهم آوریل و پس از تغییر نظام تامین اجتماعی، کاهش پرداخت خدمات اجتماعی و افزایش مالیات توسط دولت دانیل اورتگا، اعتراضات خیابانی آغاز شد. با وجود لغو این تغییرات از سوی رئیس جمهوری نیکاراگوئه، اعتراضات به سیاست‌های او با رهبری دانشجویان ادامه یافت.

رویترز
دانشجوی معترض در تظاهرات مخالفان دانیل اورتگا در نیکاراگوئهرویترز

از زمان انتشار گزارش کمیسیون حقوق بشر آمریکا در هفته گذشته تا انتشار گزارش سازمان عفو بین‌الملل، ۵ کشته به آمار معترضانی که هدف گلوله نیروهای پلیس و طرفدار دولت نیکاراگوئه قرار گرفتند افزوده شد.

بیشتر بخوانید:

عفو بین الملل در بیانیه‌ای اعلام کرد: «به نظر می‌آید که استراتژی سرکوب از سوی بالاترین مقام دولتی دیکته می‌شود. دانیل اورتگا، رئیس جمهوری و روساریو موریلو، معاون اول او بارها تظاهرکنندگان را دشمن خوانده و کشته شدن آنان را انکار کرده‌اند.»

دانیل اورتگا در اوایل ماه جاری با محکوم کردن خشونت‌ها گفته بود که افرادی از دو طرف درگیری‌ها جان خود را از دست داده اند.

رویترز
شلیک اسلحه دست‌ساز توسط مخالفان دولت نیکاراگوئهرویترز

اریکا گوارا، مدیر بخش آمریکای سازمان عفو بین‌الملل که خود شاهد درگیری‌ها در این کشور بود، گزارش کرده است که در هفته گذشته نیروهای هوادار دولت در مقابله با دانشجویان معترض که خواستار استعفای آقای اورتگا هستند، در محوطه دانشگاه از سلاح گرم استفاده کردند.

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید که دولت برخی از خانواده های کشته‌شدگان را وادار به امضای مدارکی مبنی بر مرگ طبیعی خویشاوندان خود و رد درخواست کالبد شکافی کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات در نیکاراگوئه در اعتراض به پروژه چینی احداث کانال

در بنگلادش چه خبر است؟ دولت معترضان به سهمیه‌ای‌ها را «رضاکار» خطاب کرد

سهمیه‌بندی مشاغل دولتی در بنگلادش؛ دانشجویان برغم ۱۸ کشته عقب نمی‌نشینند