Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

راهپیمایی «خیزش مردمی» در فرانسه؛ ۴۳ نفر در پاریس دستگیر شدند

راهپیمایی «خیزش مردمی» در فرانسه؛ ۴۳ نفر در پاریس دستگیر شدند
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در پاریس و لیون پلیس برای مقابله با تظاهرکنندگان مجبور به استفاده از گاز اشک‌آور شد.

آگهی

ده‌ها هزار نفر از مردم فرانسه در راهپیمایی موسوم به «خیزش مردمی» شرکت کردند. در این راهپیمایی که عصر شنبه ۵ خرداد در پاریس، مارسی، لیون و چند شهر دیگر فرانسه برگزار شد، معترضان علیه سیاست‌های امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری این کشور شعار داده و در مواردی با پلیس درگیر شدند.

در پاریس و لیون پلیس برای مقابله با تظاهرکنندگان مجبور به استفاده از گاز اشک‌آور شد و در شهر نانت پلیس با ماشین‌های آب‌پاش به سوی تظاهرکنندگان ضدسرمایه‌داری یورش برد.

این راهپیمایی در پی فراخوان برخی گروه‌های مخالف دولت و به ویژه حزب چپ‌گرای «فرانسه تسلیم‌ناپذیر» به رهبری ژان لوک ملانشون برگزار شد. ملانشون که یکی از مخالفان سرسخت سیاست‌های دولت ماکرون است، اعتراض طرفداران خود را تظاهرات «ضد فاشیستی» خوانده است.

ژرار کلمب، وزیر کشور فرانسه روز شنبه پس از این راهپیمایی گفت گروه موسوم «بلک بلوک» قصد «سوء استفاده» از اعتراض‌ها را داشته است. اعضای این گروه که دولت آنها را به گروه‌های چپ افراطی منتسب می‌کند، متهمند که در جریان راهپیمایی‌ها نقاب سیاه به صورت زده و دست به تخریب اموال عمومی می‌زنند.

فرمانداری پاریس شمار دستگیرشدگان در این تظاهرات را ۴۳ نفر ذکر کرده و گفته است که هفت نیروی پلیس نیز بر اثر درگیری و برخورد اشیا پرتابی از سوی معترضان جراحت سطحی برداشته‌اند. پلیس فرانسه همچنین می‌گوید دست کم ۳۲ نفر از تظاهرکنندگان پیش از آغاز راهپیمایی دستگیر شدند زیرا در کیف‌های دستی آنها ماسک و اشیایی برای حمله به پلیس کشف شده بود. به گفته پلیس فرانسه از این تعداد ۲۶ نفر که حامل «سلاح» بوده یا قصد جدی برای حمله داشته‌اند در بازداشت موقت خواهند ماند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بنا بر آماری که فرمانداری پاریس منتشر کرده حد اکثر ۲۱ هزار نفر در تظاهرات روز شنبه پاریس شرکت کردند، اما برگزارکنندگان راهپیمایی شمار معترضان را بیش از ۸۰ هزار نفر ذکر کرده‌اند. رادیو «فرانس انفو» به نقل از منابع بی‌طرف آمار تظاهرکنندگان پاریس را ۳۱ هزار و ۷۰۰ نفر اعلام کرد.

گفته می‌شود در مجموع نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر در راهپیمایی «خیزش مردمی» در شهرهای مختلف فرانسه شرکت کرده‌اند. س‌ژت (CGT) که یکی از تشکل‌های صنفی اصلی فرانسه و از برگزارکنندگان «خیزش مردمی» است شمار راهپیمایان در سراسر فرانسه را ۲۵۰ هزار نفر اعلام کرده است.

سه‌شنبه گذشته نیز تظاهرات بیش از ۱۵ هزار نفر از مخالفان سیاست‌های اقتصادی رئیس جمهوری فرانسه در پاریس به خشونت کشیده شده بود.

فرانسه از اوایل ماه مارس و به ‌ویژه در پی طرح کاهش حقوق و مزایای کارگران راه آهن، خصوصی‌سازی بخش‌هایی از خدمات عمومی و رقابتی و محدود کردن ورود به دانشگاه، صحنه اعتراض‌های گسترده به رویکرد دولت ماکرون بوده است.

کارکنان شبکه ریلی ملی فرانسه موسوم به اس‌ان‌سی‌اف (SNCF) از ابتدای ماه مارس اعتصاب گسترده‌ای را در سراسر کشور آغاز کرده و بنا دارند تا دست کم تا نیمه ماه ژوئن به این اعتصاب ادامه بدهند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات کارمندان دولت در پاریس به خشونت کشیده شد

درگیری کارگران راه آهن فرانسه با پلیس شهر نیس

«بازی قدرت» در جناح راست فرانسه با اخراج ۲ مهره مهم؛ در آستانه انتخابات چه کسی نفع می‌برد؟