آنچه که باید از انتخابات کلمبیا در آستانه برگزاری آن بدانیم

آنچه که باید از انتخابات کلمبیا در آستانه برگزاری آن بدانیم
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پیمان صلح با شورشیان فارک مهم ترین چالش انتخابات پیش رو در کلمبیا خواهد بود.

آگهی

روز یکشنبه کلمبیایی ها بپای صندوق های رای می روند تا رئیس جمهوری آینده کشورشان را انتخاب کنند. کلمبیایی که دوران جدیدی را تجربه می کند. شورشیان فارک که پس از ۵۰ سال مبارزه مسلحانه علیه دولت مرکزی کلمبیا با دولت مرکزی پیمان مهم صلح امضا کردند حالا تبدیل به یک حزب سیاسی شده اند.

البته در انتخابات پیش رو این حزب شورشیان پیشین نخواهد بود که به رقابت می پردازد. رقابت اصلی بین دو نامزد گوستاوو پترو، از چپ های سنتی کلمبیا و ایوان دوک از احزاب راست این کشور خواهد بود.

محبوبیت رئیس جمهوری فعلی کلمبیا، خوان مانوئل سانتوس از ۸۰ درصد در سال ۲۰۱۰ به پانزده درصد در سال جدید رسیده است. مهم ترین دستاورد او امضای پیمان صلح با شورشیان فارک است. پیمانی که آن چنان که باید و شاید پایدار و باثبات هم نیست. مخالفان رئیس جمهوری کنونی نام آنرا پیمان شکستنی صلح نهاده اند.

رقبای اصلی انتخابات چه کسانی هستند

گوستاوو پترو او یکی از حامیان پروپاقرص هوگو چاوز، رهبر فقید ونزوئلا در دوران حیاتش بود. آقای پترو همچنین مخالف و منتقد فعال علیه حزب راست محافظه کار کلمبیا بود که سال ها قدرت در این کشور را در دست داشت.

او تنها نماینده احزاب چپی است که می تواند به دور دوم و احتمالا مسند ریاست جمهوری را از آن خود کند. یکی از مهم ترین شعارهای او مانند برخی از همتایان چپ گرای او در آمریکای جنوبی ملی کردن بسیاری از صنایع سنگین و کشاورزی در کلمبیا است. خصوصا ملی کردن صادارات میوه آووکادو که یکی از منابع اصلی درآمد کلمبیا به شمار می رود.

در مقابل گوستاو پترو، ایوان دوک قرار دارد. نماینده اصلی حزب راست میانه رو که در به گفته نظرسنجی ها در شش ماه گذشته با کسب ۳۵ تا ۴۱ درصد آرا شانس اصلی پیروزی در انتخابات کلمبیا خواهد بود.

یکی از مهم ترین شعارهای دوک بازبینی پیمان صلح با شورشیان فارک است. او معتقد است که پیمان صلح بین دولت و شورشیان متزلزل است و رهبران فارک همچنان بر اساس این پیمان می توانند دوباره به فعالیت های مسلحانه خود بازگردند.

یکی از حامیان اصلی دوک، شهردار مشهور شهر مدئین است. شهری که زادگاه و محل کشته شدن پابلو اسکوبار نامی ترین سوداگر تاریخ است. سرجیو فاجاردو شهر مدئین را در دو دهه تبدیل به یکی از مرفه ترین شهرهای کلمبیا کرده است.

ورگاس لیراس، معاون رئیس جمهوری کلمبیا هم یکی دیگر از نامزدهای انتخابات پیش رو در روز یکشنبه است. اما او هم شانس زیادی برای پیروزی در انتخابات نخواهد داشت.

اومبوتو دلاکای، یکی از اصلی ترین مردان رئیس جمهوری کنونی کلمبیا در مذاکره با شورشیان فارک هم خود را نامزد انتخابات کرده است. بدلیل تبلیغات منفی مخالفان رئیس جمهوری علیه پیمان صلح با فارک و همچنین سن بالای دلاکای که ۷۲ سال دارد این نامزد هم می توان گفت شانس زیادی برای پیروزی در انتخابات نخواهد داشت.

چالش های اصلی انتخابات چه خواهند بود؟

بی تردید پیمان صلح با شورشیان فارک یکی از مهم ترین چالش های نامزدها انتخاباتی است. همزمان مساله بیمه های درمانی، آموزش و پرورش رایگان، اقتصاد و محیط زیست دیگر موضوع های مهمی هستند که رای دهندگان با نیم نگاهی به عملکرد نامزدها در این زمینه ها به استقبال انتخابات پیش رو می روند.

اما چالش مهم دیگر انتخابات پیش رو نه یک معضل صرفا داخلی بلکه بحران سیاسی و اقتصادی در ونزوئلا است. بیشتر از ۶۶۰ هزار تن از شهروندان ونزوئلا در ماه های گذشته به کلمبیا پناهنده شده اند و نظر مخالفان و حامیان حضور این پناهجویان بحث های انتخاباتی وآینده سیاسی ونزوئلا را تحت تاثیر قرار خواهد داد. البته راست های کلمبیا نیز با وجود بحران در ونزوئلا که توسط چپ ها اداره می شود به گوستاو پترو نامزد اصلی چپ ها حمله می کنند. در سخنان آقای دوک به عنوان مثال می شنویم که «اگر مردم به گوستاو پترو رای بدهند کلمبیا هم به سرنوشت ونزوئلا دچار خواهد شد.»

خبرنگار • نیما قدکپور

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایوان دوکه، نامزد راستگرا برنده انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا شد

برگزاری انتخابات پارلمانی به سبک بلاروس؛‌ لوکاشنکو همزمان برای هفتمین دوره ریاست جمهوری‌ خیز برداشت

وزیر دفاع اندونزی با کارنامه نقض حقوق بشر مدعی پیروزی در انتخابات شد