ابهام در سوابق دانشگاهی جوزپه کنته، دردسر تازۀ نخست‌ وزیر احتمالی ایتالیا

ابهام در سوابق دانشگاهی جوزپه کنته، دردسر تازۀ نخست‌ وزیر احتمالی ایتالیا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هیچکدام از دانشگاه‌های کمبریج، نیویورک و سوربن مدرکی دال بر مطالعات او در این دانشگاهها نیافته‌اند.

آگهی

تلاش احزاب پیروز در انتخابات پارلمانی ایتالیا برای آنکه یک استاد کمتر شناخته شدۀ دانشگاه به نخست وزیر آینده این کشور تبدیل شود، با موانعی جدید روبرو شد.

جوزپه کنته، حقوقدان و استاد دانشگاه فلورانس ایتالیا از سوی «جنبش پنج ستاره» و حزب راست افراطی «لیگا» برای پست نخست وزیری این کشور معرفی شده است. اگرچه تا کنون نداشتن تجربه در فعالیتهای سیاسی و دولتی همچنین قدرت نفوذ پایین او شک و تردیهایی را درباره انتصابش در این پست بوجود آورده بود اما اخبار منتشر شده در اوایل این هفته که منجر به زیر سوال رفتن اعتبار فعالیت‌های دانشگاهیش شد، بر نگرانی‌ها در این زمینه بیش از پیش افزود.

در رزومۀ این استاد دانشگاه که توسط او در وبسایت انجمن حقوق ایتالیا منتشر شده، آمده است که وی در مراکز علمی متعددی در خارج از ایتالیا از جمله در دانشگاه کمبریج، دانشگاه نیویورک و دانشگاه سوربن پاریس مطالعات حقوقی داشته است؛ اما دانشگاه‌های سوربن و نیویورک اعلام کردند که نتوانسته‌اند هیچ اطلاعاتی دربارۀ آقای کنته در پایگاه داده‌های خود بیابند.

دانشگاه کمبریج تا کنون هیچ اظهار نظر رسمی نکرده اما یک منبع آگاه اعلام کرده است که در این دانشگاه نیز هیچ مدرکی که نشانگر مطالعات آقای کنته در سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی باشد، یافت نشده است.

اگرچه جوزپه کنته به اخبار منتشر شده درباره رزومه‌اش واکنشی نشان نداده اما جنبش پنج ستاره روز سه‌شنبه دو بیانیه منتشر کرد و بار دیگر به دفاع از این استاد دانشگاه پرداخت.

در این بیانیه‌ها آمده است که آقای کنته هرگز مشخص نکرده که در چه دوره‌های دانشگاهیِ خارج از کشور شرکت کرده و ادعایی در این باره که مدرک تحصیلی از این دانشگاهها کسب کرده نیز مطرح نکرده است بلکه «کونته مانند هر پژوهشگر دیگری، برای مطالعه به خارج از کشور رفته تا دانش خود را عمیق‌تر کند و به مهارت خود در زبان انگلیسی بیفزاید.»

در این بیانیه‌ها همچنین رسانه‌های ایتالیایی و بین‌المللی به تلاش برای تخریب چهره آقای کونته متهم شده‌اند.

دو حزب لیگا و جنبش پنج ستاره، هر دو در انتخابات ۴ مارس ایتالیا رای قابل توجهی را به دست آوردند اما هیچکدام موفق به کسب اکثریت مطلق نشدند و به همین دلیل درنهایت به ائتلاف تن دادند. ابهام در پیشینۀ دانشگاهی آقای کونته باعث شده که مخالفان این احزاب، بار دیگر شایستگی‌های او برای فعالیت در جایگاه نخست وزیری را زیر سوال ببرند.

تایید نامزد معرفی شده برای مقام نخست وزیری در حوزه اختیارات سرجیو ماتارلا، رئیس جمهوری ایتالیا است و آقای ماتارلا هنوز تصمیم نهایی خود را در این باره اعلام نکرده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برلوسکونی: با پیروزی در انتخابات مهاجران غیرقانونی را اخراج می کنیم

دادگاه واتیکان مشاور پیشین پاپ را به پنج سال و نیم زندان محکوم کرد

احکام سنگین علیه شبکه مخوف مافیایی در ایتالیا؛ تقاضای ۵ هزار سال مجازات زندان برای ۳۰۰ متهم