Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مادورو بار دیگر رئیس جمهوری ونزوئلا شد، مخالفان نتایج را نمی پذیرند

مادورو بار دیگر رئیس جمهوری ونزوئلا شد، مخالفان نتایج را نمی پذیرند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس آمار اعلام شده مادورو در این انتخابات حدود ۶۸ درصد و مخالفان او ۲۱ درصد آراء را کسب کردند. هنری فالکون نامزد مخالفان، دولت را متهم کرد که رای دهندگان را تحت فشارهای گوناگون قرار داده یا آنها را تطمیع کرده است.

آگهی

نیکلاس مادورو رئیس جمهوری چپگرای ونزوئلا روز یکشنبه و در جریان انتخابات ریاست جمهوری این کشور برای یک دوره ۶ ساله دیگر بعنوان رئیس جمهوری انتخاب شد.

بر اساس آمار اعلام شده مادورو در این انتخابات حدود ۶۸ درصد آراء (۵ میلیون و ۸۰۰ هزار رای) را بدست آورد و مخالفان او ۲۱ درصد آراء (یک میلیون و ۸۰۰ هزار رای) را کسب کردند. میزان مشارکت در این انتخابات ۴۶ درصد اعلام شده است که پایین ترین نرخ مشارکت انتخاباتی در تاریخ ونزوئلا به شمار می رود.

با این حساب نیکلاس مادورو تا سال ۲۰۲۵ رئیس جمهوری یک کشور بحران زده را در اختیار خواهد داشت.

مادورو بعد از پیروزی در میان هوادارانش حاضر شد و نتیجه انتخابات را «رکوردی تاریخی» خواند. وی گفت:‌ «هرگز پیش از این هیچ کاندیدای ریاست جمهوری نتوانسته ۶۸ درصد آرای مردم را کسب کند، هرگز تاکنون هیچ کاندیدایی ۴۷ درصد از دومین کاندیدا جلوتر نبوده است.»

با این حال دومین کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا چندان از این نتیجه راضی نیست. هنری فالکون نامزد اصلی مخالفان مادورو نتایچ انتخابات روز یکشنبه را نپذیرفت و مشروعیت آنرا زیر سوال برد. فالکون خواستار برگزاری مجدد انتخابات ریاست جمهوری پیش از ‍پایان سال جاری میلادی شده است.

فالکون پس از اعلام نتایج انتخابات در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت کرد و دولت را متهم کرد که رای دهندگان را تحت فشارهای گوناگون قرار داده و یا تطمیع کرده است. او گفت: «ما فرایند چنین انتخاباتی را به رسمیت نمی شناسیم. برای ما این انتخابات نبود. انتخابات جدیدی باید در ونزوئلا برگزار شود.»

ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا نتایج انتخابات روز یک شنبه ونزوئلا را رد کرده اند.

مادورو در حالی برای ۶ سال آینده سکان کشورش را در دست می گیرد که ونزوئلا با کمبود مواد غذایی و دارو مواجه است و افزایش تورم ارزش پول ملی این کشور را بطور بی سابقه ای کاهش داده است. سقوط قیمت نفت از سال ۲۰۱۴ اقتصاد این کشور را که در حدود ۹۶ درصد به صادرات نفت وابسته است بشدت تحت تاثیر قرار داده است. تولید ناخالص داخلی ونزوئلا در پنج سال گذشته ۴۵ درصد کاهش داشته است.

**بیشتر بخوانید: **

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا پس از پیروزی مادورو تحریم های جدیدی علیه ونزوئلا وضع کرد

«انقلابی‌های گرسنه» در انتخابات ونزوئلا؛ مسبب تحریم‌های آمریکاست یا سیاست‌های چاوز و مادورو؟

مادورو با طرح مذاکره مستقیم ونزوئلا و آمریکا موافقت کرد