Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا به ریاست جینا هسپل بر سیا رای مثبت داد

جینا هسپل
جینا هسپل Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews با استفاده از  رویترز، خبرگزاری فرانسه
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جینا هسپل در صورت تائید نهایی در مجلس سنا اولین زنی خواهد بود که مدیریت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا را برعهده می گیرد.

آگهی

کمیته اطلاعاتی مجلس سنای آمریکا روز چهارشنبه به جینا هسپل، نامزد پیشنهادی رئیس جمهوری این کشور برای تصدی سمت مدیریت سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده (سیا) رای مثبت داد.

انتظار می رود ریاست جینا هسپل بر سیا هفته آینده از سوی نمایندگان مجلس سنا مورد تائید قرار گیرد. کمیته اطلاعاتی این مجلس با ۱۰ رای موافق در برابر پنج رای مخالف به نامزد پیشنهادی دونالد ترامپ رای مثبت داد. دو عضو دموکرات این کمیته که هشت عضو جمهوریخواه دارد به ریاست جینا هسپل بر سیا رای موافق دادند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جینا هسپل در صورت تائید نهایی در مجلس سنا اولین زنی خواهد بود که مدیریت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا را برعهده می گیرد. او که پس از استعفای مایک پومپئو به مدیریت موقت سیا رسید سابقه ۳۳ سال فعالیت در این سازمان را دارد.

از جینا هسپل، ۶۱ ساله، به دلیل ریاست او بر یک زندان مخفی سیا در تایلند در سال ۲۰۰۲ انتقادهای زیادی شده است. زندانیان مظنون به عضویت در گروه القاعده به طور مداوم در این زندان مورد شکنجه قرار می گرفتند.

جینا هسپل در جریان جلسه بررسی صلاحیت خود برای مدیریت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا وعده داده بود که در دوران ریاست او بر سیا از شکنجه برای دریافت اطلاعات از مظنونان استفاده نخواهد شد.

از ۱۰۰ نماینده مجلس سنای آمریکا ۵۱ نفر جمهوریخواه و ۴۹ نفر دموکرات هستند. جان مک کین، سناتور کهنه کار جمهوریخواه که در دوران جنگ ویتنام به عنوان اسیر جنگی مورد شکنجه قرار گرفته بود از مخالفان سرسخت انتخاب جینا هسپل به عنوان مدیر آینده سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیرخارجه عربستان: از سیاست‌ آمریکا در قبال ایران حمایت می‌کنیم

ترامپ: در حال تعیین تاریخ و محل ملاقات با رهبر کره شمالی هستیم

اولین دیدار پمپئو با وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو در بروکسل