مدیر پیشین هالک بانک ترکیه به جرم دور زدن تحریم‌های ایران به زندان محکوم شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews  با استفاده از  رویترز
مدیر پیشین هالک بانک ترکیه به جرم دور زدن تحریم‌های ایران به زندان محکوم شد

مهمت (محمد) هاکان آتیلا، از مدیران پیشین هالک بانک ترکیه، به جرم مشارکت در دور زدن تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران به ۳۲ ماه زندان محکوم شد. رضا ضراب، بازرگان ترک-ایرانی به‌عنوان شاهد در این پرونده حضور داشت.

قاضی دادگاه منهتن پس از ماه‌ها رسیدگی به اتهامات آقای آتیلا این حکم را روز چهارشنبه صادر کرد. این پرونده در آمریکا و ترکیه بیشتر به نام پرونده «ضراب» شناخته می‌شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پیش از این، صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست برای مهمت آتیلا، روابط نه‌ چندان گرم واشنگتن و آنکارا را بیش از پیش به تیرگی کشانده بود.

ویکتور روکو، وکیل مهمت هاکان آتیلا به دنبال صدور این حکم آن را «منصفانه» ارزیابی کرد هر چند از برنامه خود برای ارائه درخواست تجدیدنظر در حکم صادره سخن گفت. دادستانی در این پرونده درخواست مجازات ۲۰ سال زندان برای مهمت هاکان آتیلا کرده بود. 

دولت ترکیه و هالک بانک هنوز به صدور حکم مهمت هاکان آتیلا واکنشی نشان نداده اند. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه پیش از این گفته بود که صدور قرار مجرمیت برای مهمت هاکان آتیلا تقریبا به معنای صدور چنین قراری برای کشورش است.

مهمت هاکان آتیلا در ماه مارس سال ۲۰۱۷ میلادی در نیویورک بازداشت شد. رضا ضراب یک سال پیش از آن در ایالت فلوریدا بازداشت شده بود. 

بیشتر بخوانید: