Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فیسبوک در سه ماه گذشته ۲۱ میلیون عکس برهنه را حذف کرده است

فیسبوک در سه ماه گذشته ۲۱ میلیون عکس برهنه را حذف کرده است
Copyright 
نگارش از Euronews با استفاده از  CNN, Le monde
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«ما قصد داریم به کاربران خود درک عمیق‌تری از نحوه مدیریت محتوا و اعمال قوانین داخلی این شرکت را بدهیم. تقاضا برای شفاف‌سازی و ارائه چنین اطلاعاتی در میان کاربران زیاد است.»

آگهی

فیسبوک در گزارشی اعلام کرد که در سه ماه اول ماه میلادی بیش از ۲۱ میلیون پست حاوی عکس‌های برهنه را از صفحات این شبکه اجتماعی حذف کرده است. این گزارش که «اجرای استاندارد جامعه» نام دارد، روز سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت منتشر شد.

این اولین بار است که فیسبوک که گزارشی از این دست منتشر می‌کند. در گزارش مذکور آمار پست‌های حذف شده بدین ترتیب رده بندی شده است: خشونت، برهنگی و هرزه‌نگاری، تبلیغات تروریستی، نفرت‌پراکنی، اسپم (هرزنامه) و حساب‌های قلابی.

بیشتر بخوانید:

بر اساس این گزارش، از هر ۱۰،۰۰۰ پست فیسبوک، محتوای ۷ تا ۹ پست شامل تصاویر برهنه و جنسی است. در ۹۶٪ موارد، الگوریتم‌های فیسبوک توانسته‌اند چنین محتوایی را بدون دریافت گزارش از کاربران شناسایی کند.

چرا فیسبوک چنین گزارشی را منتشر می‌کند؟

فیسبوک همانند دیگر شرکت‌های دیگر سیلیکون وَلی در طی چند ماه اخیر آماج انتقادات قرار گرفته است. در پی رسوایی فیسبوک در ماجرای شرکت کمبریج انالیتیکا، کاربران این شبکه اجتماعی اعتماد خود را از دست داده و کارزار «حساب فیسبوک خود را حذف کنید» راه انداختند.

یکی از مدیران فیسبوک به روزنامه لوموند گفت: «ما قصد داریم به کاربران خود درک عمیق‌تری از نحوه مدیریت محتوا و اعمال قوانین داخلی این شرکت بدهیم. تقاضا برای شفاف‌سازی و ارائه چنین اطلاعاتی در میان کاربران زیاد است.»

بیشتر بخوانید: پیام فیس‌بوکی عامل حمله تورنتو با محتوای «زن‌ستیزانه»

محتوای خشن

بر اساس این گزارش در سه ماه اول سال میلادی از میان هر ۱۰۰۰ پست بازدید شده توسط کاربران ۲،۵ بار به فیسبوک گزارش محتوای خشن ارسال شده است. در همین بازه زمانی، فیسبوک در حدود ۳،۴ میلیون محتوای خشن را حذف کرده است. این مقدار در مقایسه با سال گذشته بیش از دو برابر شده است. فیسبوک معتقد است این افزایش به خاطر بهینه‌سازی الگوریتم‌های شناسایی و رهگیری محتوا است.

تصاویر برهنه و هرزه‌نگاری

از میان هر ۱۰۰۰ پست بازدید شده توسط کاربران، هفت پست شامل محتوای برهنگی یا محتوایی است که فیسبوک نامناسب تشخیص می‌دهد. فیسبوک می‌گوید چنانچه تصاویر برهنه شامل پیام‌های هنری یا سیاسی باشند، انتشار آن‌ها را محدود نمی‌کند. اما گزارش‌های کابران برای محدود کردن پست‌ها یا حذف آن‌ها، شاخص درستی محسوب نمی‌شود، چرا که درجه تحمل افراد متفاوت است. فیسبوک در سه ماه گذشته ۲۱ میلیون پست حاوی عکس برهنه را حذف کرده است.

بیشتر بخوانید:

فیسبوک گفته است این عکس «هرزه‌نگاری خطرناک» است

تروریسم

شبکه‌های تروریستی از فیسبوک برای انتشار محتوای رادیکال، انتشار پیام‌‌های مروج خشونت و یارگیری اعضای جدید استفاده می‌کنند. بدین جهت در سال‌های اخیر از «سهل‌انگاری» فیسبوک برای جلوگیری از نشر چنین محتوای انتقادات زیادی شده است. آمار این گزارش شامل پست‌های گروه‌هایی چون القاعده، داعش و سازمان‌های وابسته به آنان است. در سه ماهه اول سال میلادی بیش از ۱،۹ میلیون پست این گروه‌ها حذف شده است. این آمار در مقایسه با سال گذشته ۷۳٪ افزایش داشته است. نکته جالب توجه آن است که ۹۹،۵٪ پست‌های تروریست‌ها، قبل از گزارش کاربران، حذف شده است.

گفتار نفرت‌پراکنی

فیسبوک گفتار نفرت پراکنی را هرگونه سخنی که «حمله مستقیم به فرد یا افراد» بر اساس ویژگی‌هایی چون «نژاد، قومیت، ملیت، وابستگی مذهبی، گرایش جنسی، جنسیت، معلولیت یا بیماری» باشد، تعریف می‌کند. فیسبوک در بازه زمانی ذکر شده ۲،۵ میلیون پست را حذف کرده است که در مقایسه با سال گذشته ۵۶٪ افزایش داشته است. در میان ۲،۵ میلیون پست حذف شده، تنها ۳۸٪ توسط الگوریتم‌های فیسبوک شناسایی و باقی آن توسط کاربران گزارش شده است.

بیشتر بخوانید: ابتکار یک هنرمند پاریسی: در مقابل یک اسلام‌هراس چه رفتاری باید داشت؟

منابع بیشتر • Facebook

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خشمگین‌ترین کاربران فیسبوک اهل کدام کشور هستند؟

زاکربرگ سکوتش را شکست و اشتباه فیسبوک را پذیرفت

ظهور ربات‌های گفتگوگر در اینستاگرام و فیسبوک؛ متا استفاده از هوش مصنوعی را برای همه ممکن می‌کند