آغاز رایزنی‌های جهانی ظریف برای حفظ برجام

آغاز رایزنی‌های جهانی ظریف برای حفظ برجام
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر خارجه ایران هفته آینده با پنج تن از همتایان خود از پنج کشور امضا کننده برجام دیدار و گفتگو خواهد کرد. محور اصلی گفتگوها خروج آمریکا از برجام و حفظ احتمالی این توافق هسته‌ای خواهد بود.

آگهی

بخش سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا روز جمعه در توییتی نوشت سه شنبه آینده جلسه‌ای به میزبانی فدریکا موگرینی، رئیس این نهاد وابسته به اتحادیه اروپا، از سه وزیر خارجه کشورهای اروپایی عضو پنج بعلاوه یک (بریتانیا-آلمان-فرانسه) و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران برگزار می‌شود.

خروج آمریکا از برجام و راه های ادامه آن محور اصلی این نشست ویژه خواهد بود. در همین رابطه پیش از سه شنبه، جواد ظریف با دو همتای خود در مسکو و پکن نیز دیدار خواهد کرد.

وزیر خارجه ایران ابتدا روز یکشنبه به چین خواهد رفت و از آنجا مستقیما عازم روسیه می‌شود تا با سرگئی لاوروف وزیر خارجه این کشور دیدار و گفتگو کند.

سه شنبه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفت کشورش برای همیشه از توافق هسته‌ای با ایران خارج می‌شود و اعلام کرد دولت او در نظر دارد شدیدترین و بی‌سابقه‌ترین تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را اجرایی کند. در همین راستا وزارت خزانه داری آمریکا روز پنجشنبه تحریم‌های جدیدی علیه تعدادی از اشخاص و نهادهای ایرانی وضع کرد. بنا به اعلام این وزارتخانه نام شش فردی که متهم به ارتباط با نیروی قدس سپاه پاسداران ایران شده‌اند در فهرست تحریم شدگان جدید است. واشنگتن همچنین سه نهاد ایرانی را نیز تحریم کرده است.

بیشتر بخوانید:

واکنش‌ها به تصمیم ترامپ؛ اتحادیه اروپا برجام را «موثر و نتیجه بخش» می‌داند

پس از روز سه شنبه کشورهای اروپایی امضا کننده برجام، بریتانیا و فرانسه و آلمان، بارها بر پایبندی خود بر برجام تاکید کردند. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هم پنجشنبه گفت که اروپا دیگر نمی تواند بر روی حمایت آمریکا در هر شرایطی حساب باز کند و باید با درس گرفتن از این مسئله، خود سرنوشتش را در دست گیرد. صدراعظم آلمان که در جریان مراسم اهدای جایزه اروپایی «شارلمانی» در شهر آخن سخن می‌گفت با تاکید بر اینکه زمان تکیه کردن بر حمایت آمریکا برای پیشرفت اروپا به سر آمده است تصریح کرد: «اروپا باید سرنوشت خود را به دست گیرد و این چالش اصلی ما در آینده است.»

امانوئل ماکرون هم در سخنرانی بی سابقه ای اعلام کرد: ««اگر بپذیریم که دیگر قدرت های بزرگ از جمله متحدان و دوستان ما در سخت‌ترین برهه های تاریخ به خود اجازه دهند که برای ما، دیپلماسی ما و امنیت ما تصمیم‌گیری کنند، و ما را به ورطه بدترین خطرها بکشانند، دراین صورت ما دیگر حاکم (بر سرنوشت خود) نیستیم.»

تحلیل‌گران سیاسی در بروکسل به یورونیوز گفتند که اروپایی‌ها هرچند از پایبندی خود به برجام سخن می‌گویند اما امکان زیادی برای حفظ برجام بدون آمریکا وجود ندارد چرا که تحریم‌های آمریکا شامل شرکت‌های اروپایی هم خواهد شد و آنها اندک اندک از ایران خارج می‌شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس مجلس خبرگان: روحانی بابت خسارت‌های وارده در برجام عذرخواهی کند

نفری «۵۰۰ یورو» برای وقت ویزا؛ در سفارت فرانسه در تهران چه خبر است؟

۵۰۰ روز بازداشت در ایران؛ خانواده زندانی فرانسوی: هیچ اطلاعی از روند رسیدگی به پرونده نداریم