ادامه پاکسازی در ارتش ترکیه؛ دستگیری یکصد و پنجاه سرباز مظنون به ارتباط با گولن

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دستگیری سربازان مظنون به ارتباط با گولن (عکس از آناتولی)
دستگیری سربازان مظنون به ارتباط با گولن (عکس از آناتولی)

پلیس ترکیه یکصد و پنجاه سرباز این کشور را به ظن داشتن ارتباط با فتح الله گولن دستگیر کرد.

فتح‌الله گولن، رهبر تبعیدی اپوزیسیون ترکیه است که در آمریکا به سر می‌برد و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه او را متهم به هدایت کوتای نافرجام ۲۰۱۶ کرده است.

خبرگزاری آناتولی روز جمعه در گزارشی با اشاره به ادامه پاکسازی در بین افسران و سربازان ارتش که به دست داشتن در کودتای نافرجام اخیر در ترکیه مطنون هستند از دستگیری یکصد و پنجاه سرباز این کشور خبرداده است.

به گزارش آناتولی دادگاه استانبول در پی تحقیقات انجام شده برای شناسایی افراد مرتبط با شبکه گولن در مجموع برای سیصد فرد نظامی قرار بازداشت صادر کرده که از این میان ۲۱۱ نفر جزو سربازان فعال به خدمت در ارتش به حساب می آیند.

از زمان کودتای نافرجام ۲۰۱۶ تاکنون بیش از ۵۰ هزار نفر در ترکیه دستگیر و بالغ بر ۱۴۰ هزار نفر در سراسر این کشور از کار برکنار و یا از انجام فعالیت حرفه ای معلق شده اند.

**بیشتر بخوانید: **

بر اساس گزارش وزارت دادگستری ترکیه در میان افراد دستگیر شده دست کم ۷۵۰۰ فرد نظامی قرار دارند و بیش از هفت هزار سرباز نیز از جمع نیروهای مسلح اخراج شده اند.

به گزارش منابع رسانه ای در ترکیه نیروی هوایی ارتش این کشور بیشترین موارد پاکسازی را متحمل شده است. آنکارا معتقد است بسیاری از هماهنگ کنندگان و عوامل مرتبط با این کودتا در نیروی هوایی ارتش خدمت می کردند. 

بیشتر بخوانید: