Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بازگشت مهاتیر محمد؛ مالزی در انتظار پیرترین رهبر منتخب جهان

پیروزی ائتلاف تحت رهبری ماهاتیر محمد ۹۲ ساله در انتخابات سراسری مالزی
پیروزی ائتلاف تحت رهبری ماهاتیر محمد ۹۲ ساله در انتخابات سراسری مالزی Copyright عکس: رویترز
Copyright عکس: رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با پیروزی ائتلاف تحت رهبری ماهاتیر محمد در انتخابات سراسرس مالزی، او که حالا ۹۲ سال دارد، بار دیگر در آستانه احراز سمت نخست وزیری قرار گرفت.

آگهی

با پیروزی ائتلاف تحت رهبری ماهاتیر محمد در انتخابات سراسرس مالزی، آقای محمد بار دیگر در آستانه احراز سمت نخست وزیری قرار گرفت.

بر اساس نتایج رسمی انتخابات ائتلاف تحت رهبری آقای محمد موفق شدند شکست دور از انتظاری را به ائتلاف حاکم بر مالزی تحمیل کنند و به ۶ دهه سلطه سیاسی این ائتلاف در طول دوران استقلال این کشور از بریتانیا پایان دهند.

اکنون ماهاتیر محمد در سن ۹۲ سالگی بار دیگر این شانس را دارد که بر کرسی نخست وزیری مالزی تکیه بزند تا به یکی از پیرترین رهبران منتخب جهان خواهد بدل شود.

مخالفان دولت حاکم موفق شدند ۱۲۱ کرسی از مجموع ۲۲۲ کرسی را در انتخابات پارلمانی نهم ماه می / ۱۹ اردیبهشت ماه را به‌ دست آوردند، حد نصابی که آنها را قادر می‌کند تا دولت جدیدی تشکیل دهند.

نجیب رزاق، که به عنوان مرد شماره اول ائتلاف جبهه ملی از سال ۲۰۰۹ تاکنون هدایت دولت مالزی را در دست داشته روز پنجشنبه رسما اعلام کرد که حکم مردم را می‌پذیرد و ائتلاف حاکم نیز به اصول دموکراتیک احترام می‌گذارد. اما او تاکید کرد که چون هیچ حزبی اکثریت مطلق آراء را کسب نکرده بنابراین تعیین نخست وزیر بعدی بر عهده پادشاه مالزی خواهد بود.

محبوبیت نجیب رزاق از سال ۲۰۱۵ و در جریان افشاء یک پرونده سوء استفاده مالی چندین میلیارد دلاری رو به کاهش بوده است.

منبع: رویترز
نجیب رزاق، نخست وزیر مالزیمنبع: رویترز

ماهاتیر محمد پیشتر یکی از اعضاء ارشد ائتلاف حاکم بوده و با حمایت این ائتلاف از سال ۱۹۸۱ و به مدت ۲۲ سال هدایت دولت را در دست داشت. او با وجود آن که معمار مالزی نوین و طراح برنامه توسعه اقتصادی موفق این کشور لقب گرفته ولی در دوران نخست وزیری با انتقادهایی در خصوص برخورد با مخالفان دولت و سرکوب آزادی‌های دموکراتیک مواجه بود.

آقای محمد پس از اوج‌گیری انتقادهای عمومی از گسترش فساد در میان هیات حاکمه، رهبری ائتلاف مخالفان را بر عهده گرفت.

هر چند هنوز مشخص نیست آیا ماهاتیر محمد به‌عنوان نخست‌وزیر ائتلاف پیروز معرفی خواهد شد یا نه ولی او در نخستین واکنش به نتیجه انتخابات در یک کنفرانس خبری گفت: «بله، بله! من هنوز زنده‌ام و آمده‌ام تا شاهد حاکمیت دوباره قانون بر مالزی باشیم.»

آقای محمد همچنین با اعلام این که قصد ندارد از کسی «انتقام» بگیرد، اظهار داشت: «همه ما انتظار داریم که من همین امروز نخست وزیر شوم چون این یک فوریت است و مالزی در حال حاضر دولت ندارد.»

بلافاصله پس از اعلام نتایج اولیه، طرفداران ائتلاف پیروز به خیابان‌های مالزی آمدند و به جشن و شادی پرداختند. البته در آغاز، برخی درگیری‌ها میان مخالفان و موافقان ائتلاف حاکم در خیابان‌ها گزارش شد ولی با ورود پلیس اوضاع آرام شد و فضای جشن و شادی مردم در واکنش به این پیروزی تاریخی بر مالزی حاکم شد.

به کانال تگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف ده‌ها گونی پول و جواهر در آپارتمان شخصی نخست‌وزیر سابق مالزی

برگزاری انتخابات غیررقابتی سوریه همزمان با اعتراض‌های مردمی: «رای فاسد به فاسدها»

جبهه‌گیری چپ‌های فرانسه در مقابل راست افراطی جواب داد؛ حالا چه اتفاقی می افتد؟