دلار این روزها چند می‌ارزد؟

بازار آزاد ارز ایران
بازار آزاد ارز ایران Copyright عکس: رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که برخی اخبار غیررسمی از جهش نرخ دلار آمریکا به محدوده ۷ و حتی ۸ هزارتومانی حکایت دارد، این سوال مطرح می‌شود که این روزها دلار به چه قیمتی می ارزد؟

آگهی

در حالی که برخی اخبار غیررسمی از جهش نرخ دلار آمریکا به محدوده ۷ و حتی ۸ هزارتومانی حکایت دارد، این سوال مطرح می‌شود که این روزها دلار به چه قیمتی می ارزد؟

محدودیت‌های اطلاع‌رسانی برای نرخ دلار آزاد، کشف قیمت آن را در بازار سیاه ارز دشوار کرده و متقاضیان خرید این ارز بین‌المللی را سردرگم کرده است.

پس از اجرای سیاست ارز تک نرخی توسط دولت، خرید و فروش ارز توسط صرافی‌های خصوصی ممنوع شده و دولت با اتکاء به برخوردهای پلیسی ضمن دستگیری دلالان ارز، برخی از صرافی های خصوصی را نیز پلمپ کرده است.

بیشتر بخوانید:

دولت ایران اعلام کرده است که تنها به نیازهای ضروری فعالان اقتصادی و مردم، ارز بر پایه دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی اختصاص می‌دهد و هرگونه خرید و فروش خارج از این چارچوب قاچاق کالا محسوب می‌شود.

براین اساس توزیع ارز توسط بانک مرکزی به صرافی‌های خصوصی متوقف شده و دولت نیازهای مردم را به جز مواردی همچون کمک هزینه سفر، تحصیل و درمان در خارج از کشور و یا انتقال جسد از خارج کشور به ایران به رسمیت نمی‌شناسد. تقاضایی که با به رسمیت نشناختن دولت از میان نرفته و موجب شکل‌گیری بازار سیاه ارز در شبکه‌های اجتماعی و پایگاه‌های اینترنتی خرید و فروش کالا شده است.

در همین حال خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های اطلاع رسانی صرافی‌ها از اعلام نرخ آزاد دلار منع شده‌اند. بدین ترتیب نرخ دلار آزاد در قالب گمانه‌زنی‌ها در فضای مجازی غیررسمی تعیین می‌شود.

نرخ آزاد دلار روز چهارشنبه بر پایه همین گمانه زنی‌ها تا ۷ هزار و۵۰۰ تومان بالا رفت. این نرخ روز پنجشنبه تا ۸ هزارتومان و در برخی موارد نادر تا ۹ هزارتومان اعلام شده است.

حال این سوال مطرح می‌شود که بر پایه شواهد بازار چگونه می‌توان نرخ آزاد دلار را کشف کرد؟

بیشتر بخوانید:

مطابق اخبار رسمی منتشر شده در پایگاه های اطلاع رسانی بازار ارز، امروز و تحت تاثیر عواملی همچون خروج آمریکا از برجام و حملات موشکی متقابل ایران و اسرائیل نرخ یورو در بازار آزاد ایران در ادامه روند صعودی خود به حدود ۸ هزار تومان رسید و پوند انگلیس هم از مرز ۹ هزارتومان عبور کرد.

با توجه به این که نرخ برابری دلار آمریکا با یورو در بازار جهانی ارز ۱.۱۸۸۷ است. بر پایه یوروی ۸ هزارتومانی نرخ متعادل دلار آزاد در بازار سیاه ارز ایران باید در حدود ۶ هزار و ۷۳۰ تومان باشد.

همچنین امروز با توجه به افزایش ۷ دلاری قیمت اونس طلا در بازارهای جهانی و نیز رشد قیمت ارز در ایران، بهای هر قطعه تمام سکه طلای طرح امامی به بیش از ۲ میلیون و ۱۰۳ هزارتومان رسید.

حال با توجه تفاوت عیار سکه طلای ایران و اونس طلای جهانی و لحاظ هزینه ضرب سکه و قیمت اونس طلا (۱۳۱۷.۳ دلار)، نرخ دلاری که در محاسبه قیمت ۲ میلیون و ۱۰۳ هزارتومانی سکه طلا استفاده شده، حدود ۶ هزار و ۷۶۷ تومان است.

پس نرخ متعادل دلار روز پنجشنبه در بازار سیاه ایران بین ۶ هزار و ۷۳۰ تومان تا ۶ هزار و ۷۶۷ تومان بوده است. اختلاف ۳۷ هزارتومانی این دو نرخ می‌تواند ناشی از حباب قیمت سکه باشد.

بیشتر بخوانید: 

اعلام نرخ های ۷، ۸ و حتی ۹ هزارتومانی دلار در بازار سیاه ارز ایران با ارزش روز آن فاصله محسوسی دارد که متاثر از غلبه انتظارات آتی بر فضای معاملات ارز است. انتظاراتی که در نگرانی عمومی نسبت به افت ارزش و نقدشوندگی دارایی‌ها در پی تشدید تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران ریشه دارد.

در پی خروج آمریکا از برجام، وزیرخزانه‌داری آمریکا از آغاز زودهنگام تحریم‌های اقتصادی فراگیر علیه اقتصاد ایران خبر داده است.

آگهی

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کاهش بی‌سابقه ارزش افغانی افغانستان؛ ثبت خسارت میلیونی در مهمترین مرکز مبادلات پولی

سقوط بی‌پایان ریال؛ ثبت نصاب جدید برای یورو و پوند

دلیل احضار کریمی به دادسرا: مطلب اینستاگرامی درباره گرانی یا پرونده قدیمی؟