گزارش یورونیوز از تهران پس از تصمیم ترامپ؛ نگرانی یا بی‌اعتمادی

میدان آزادی تهران
میدان آزادی تهران Copyright عکس: رویترز
Copyright عکس: رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مردم ایران نگاه دو گانه‌ای به تاثیر خروج آمریکا از برجام دارند، برخی نگران آینده‌ و آثار اقتصادی آن هستند و برخی هم بر این باورند که حق دارند در برابر آنچه که سلطه طلبی آمریکا می‌دانند، مقاومت کنند.

آگهی

در پی اعلام تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج این کشور از توافق هسته‌ای با ایران، نمایندگان مجلس ایران در آغاز جلسه علنی روز چهارشنبه پرچم آمریکا و نسخه ای‌از برجام را به آتش کشیدند.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران نیز در نطقی خواستار پرکردن خلاء حضور آمریکا از سوی سایر طرف های توافق هسته‌ای شد و گفت: «در غیر این صورت جمهوری اسلامی ایران با اقدامات هسته‌ای خود ایشان را سرعقل می‌آورد. و این را بدانند که در چنین شرایطی ایران هیچ تعهدی ندارد که در جایگاه گذشته خود در مساله هسته ای قرار بگیرد.»

بیشتر بخوانید:

ایران؛ یک روز پس از خروج آمریکا از برجام، گزارش ویژه یورونیوز فارسی

ارزیابی مردم ایران از تاثیر تصمیم آقای ترامپ چیست؟

جواد منتظری، خبرنگار یورونیوز در تهران نظر تعدادی از شهروندان را جویا شده است.

یک پسر جوان می گوید: «آمریکا برای ما شناخته شده است. هیچ‌گاه به هیچ‌یک از تعهداتش عمل نکرده، تنها پس از توافق مقداری دلار به ایران داد که فرقی به حال ما نکرده چون تحت تاثیر نطق اخیر ترامپ، نرخ دلار به ۱۰ تا ۱۲ هزارتومان می‌رسد، پس برای ما بهتر که نشد هیچ بدتر هم شد.»

بانوی میان‌سالی هم معتقد است که مذاکره ایران با آمریکا از همان ابتدا اشتباه بوده، چون آمریکا به دنبال سلطه‌طلبی است چرا که اگر کارخانه‌های اسلحه‌سازی آنها تعطیل شود از نظر اقتصادی ورشکست می‌شوند.

مرد جوانی هم می‌گوید: «تصویب برجام هیچ تاثیری بر هیچ‌کس نداشته که حالا با خروج آمریکا از آن انتظار داشته باشیم تاثیری داشته باشد. دوست دارم که از نظر دفاعی کشورم به آخرین تکنولوژی روز دنیا دست پیدا کند.»

جوان دیگری نیز مهمترین تاثیر خروج آمریکا از برجام را افزایش نگرانی از آینده و اتفاق‌های پیش‌رو می‌داند.

با وجود تمام دغدغه‌ها و ابهام‌های موجود در خصوص آینده، زندگی عادی برای مردم جریان دارد، مردمی که هم تجربه جنگ ۸ ساله با عراق را از سر گذرانده‌اند و هم تاثیر شدیدترین تحریم‌های اقتصادی را در زندگی روزمره خود لمس کرده‌اند.

به کانال تگرام یورنیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماکرون: تصمیم ترامپ درباره برجام اشتباه است

آیا ایران پس از حمله به اسرائیل گامی به سوی تغییر در دکترین هسته‌ای خود برمی‌دارد؟

رافائل گروسی: جهان نباید شکست خود در کره شمالی را در ایران نیز تکرار کند