ترامپ از کره شمالی برای آزاد کردن اتباع آمریکایی تقدیر کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Ilia Nick
ترامپ از کره شمالی برای آزاد کردن اتباع آمریکایی تقدیر کرد

دولت آمریکا روز چهارشنبه از بازگشت مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده به همراه سه تبعه آمریکایی خبر داد.

مایک پنس معاون رئیس‌جمهوری آمریکا نیز در پیامی اعلام کرد: «به یمن دیپلماسی سرسختانه رئيس‌جمهور ترامپ،‌ سه آمریکایی که در کره شمالی به گروگان گرفته شده بودند به خانه باز می‌گردند.»

از سه آمریکایی/کره‌ای آزاد شده دو تن استاد دانشگاه و یک تن دیگر مبلغ مسیحی است. این سه زندانی اصالتا تبعه کره جنوبی و شهروند آمریکا هستند. دو تن از آنان پس از ریاست‌جمهوری ترامپ در سال ۲۰۱۷ در کره شمالی بازداشت شده بودند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

از سوی دیگر دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده نیز شب گذشته در پایان سخنان خود مبنی بر خروج از برجام اعلام کرده بود که وزیر خارجه اش در حال مذاکره با کره شمالی است.

آقای ترامپ همچنین اعلام کرد محل و زمان دیدار وی با رهبر کره شمالی تعیین شده است و در چند روز آینده رسما اعلام خواهد شد. وی افزود محل دیدار در «منطقه غیرنظامی بین دو کره» قرار ندارد.

وی روز چهارشنبه از اقدام رهبر کره شمالی در آزاد کردن این شهروندان آمریکایی تقدیر کرده و آن را نشانگر حسن نیت برشمرد.

آقای ترامپ همچنین در توییتر خود نوشت:‌ «خرسندم که به اطلاع شما برسانم مایک پومپئو وزیر خارجه، به همراه سه آقایی که همگان بسیار مشتاق دیدن‌شان هستند در حال بازگشت از کره شمالی است؛ به نظر می‌رسد حال آنها خوب است.»

آزاد کردن این سه شهروند آمریکایی از سوی کره شمالی اقدامی در راستای هموار کردن گفتگوهای پیش روی سران این کشور با دونالد ترامپ ارزیابی می‌شود.

همچنین مایک پومپئو پس از این سفر دیدار و گفتگو با مقامات کره شمالی «خوب و سازنده» توصیف کرده است. به گزارش شبکه فاکس نیوز هواپیمای آقای پمپئو برای توقف میان راه در پایگاه هوایی یوکوتای ژاپن به زمین نشسته است.

بیشتر بخوانید: