Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

وزیر خارجه بریتانیا: حال وظیفه واشنگتن است تا راهی برای مذاکرات جدید بیابد

وزیر خارجه بریتانیا: حال وظیفه واشنگتن است تا راهی برای مذاکرات جدید بیابد
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Bahar Shoghi با استفاده از  خبرگزاری فرانسه، رویترز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«رییس جمهور ترامپ دیشب خود را متعهد به یافتن راه‌حل جدیدی دانست. ما باید او را در برابر حرفی که زده است مسئول بدانیم.»

آگهی

وزیر خارجه بریتانیا واشنگتن را مسئول یافتن راه‌حلی برای شروع مذاکرات جدید با ایران دانست. بوریس جانسون در بیانیه‌ای که یک روز پس از خروج آمریکا از برجام منتشر کرده است اعلام کرد: «رییس جمهور ترامپ دیشب خود را متعهد به یافتن راه‌حل جدیدی دانست. ما باید او را در برابر حرفی که زده است مسئول بدانیم.»

بوریس جانسون روز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت به اعضای پارلمان بریتانیا گفت:«حال که دولت ترامپ برجام را ترک کرده است، این وظیفه واشنگتن است تا راهی برای مذاکرات جدید درباره نگرانی‌های مشترکمان بیابد.»

بیشتر بخوانید:

وزیر خارجه بریتانیا در ادامه اذعان کرد که مشکلی با هدف نهایی ترامپ یعنی یافتن راه‌حلی همیشگی بر «تهدید اتمی ایران» و «سیاست‌های بدخواهانه‌» این کشور ندارد اما «سوال اصلی این است: پیشنهاد آمریکا برای رسیدن به چنین نتیجه‌ای چیست؟»

از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای متاسفم. بریتانیا به برجام متعهد خواهد ماند. در انتظار جزئیات بیشتر از برنامه آمریکا هستم

بوریس جانسون در پاسخ به سوالی درباره پیشنهادات دولت بریتانیا برای رسیدن به اهداف ذکر شده گفت با پایبندی به برجام می‌توان مذاکراتی را برای رسیدن به توافقاتی تکمیلی در جهت رسیدگی به مسائلی فراتر از برنامه هسته‌ای ایران انجام داد.

وزیر امورخارجه بریتانیا تاکید کرد تا زمانی‌ که ایران به توافق هسته‌ای پایدار بماند، بریتانیا در برجام باقی خواهد ماند.

پایبندی اروپایی‌ها به برجام

از سوی دیگر، ترزا می، نخست وزیر بریتانیا نیز در سخنانی خطاب به نمایندگان پارلمان این کشور از توافق هسته‌ای با ایران دفاع کرد و آن را «گام مهمی در جهت حفظ امنیت جهانی» دانست.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نیز بر پایبندی کشورش به برجام تاکید کرد و متن آن را «ستونی» دانست که «نباید توسط دونالد ترامپ به چالش کشیده می‌شد.»

وزیر خارجه فرانسه از برگزاری یک نشست با حضور بریتانیا، آلمان و ایران برای بررسی وضعیت خبر داده است. این نشست هفته آینده روز دوشنبه برگزار خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه بریتانیا: به دنبال تغییر رژیم در ایران نیستیم

آینده شرکت‌های خارجی در ایران، موضوع گفتگوی ترزا می با ترامپ

بیانیه اتحادیه عرب: برجام نیازمند بازنگری است