دو حزب بزرگ ایتالیا درخواست تشکیل دولت «بی‌طرف» ماتارلا را رد کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از Ilia Nick
دو حزب بزرگ ایتالیا درخواست تشکیل دولت «بی‌طرف» ماتارلا را رد کردند

سرجیو ماتارلا، رئیس‌جمهوری ایتالیا خواستار آن شد که احزاب سیاسی این کشور تا پایان امسال از یک دولت «بی‌طرف» پشتیبانی کنند. وی اعلام کرد در شرایط کنونی امیدی به شکل‌گیری ائتلاف سیاسی در ایتالیا نیست و کشور نمی‌تواند بیش از این بدون رهبری بماند.

این درخواست با پاسخ منفی دو جریان قدرتمند سیاسی ایتالیا یعنی جنبش ۵ ستاره و حزب لیگا، مواجه شد.

دو ماه پس از انتخابات ماه مارس که هیچکدام از احزاب سیاسی این کشور نتوانستند در آن اکثریت کرسی‌های مجلس را کسب کنند، رئیس‌جمهوری ایتالیا از سران احزاب خواست دست‌کم تا زمان تصویب لایحه بودجه، از دولت کنونی پشتیبانی کنند و هشدار داد که برگزاری انتخابات پیش از سال ۲۰۱۹ کشور را به مخاطره می‌اندازد.

گرچه تاکنون هیچ نامی برای اعضای دولت به اصطلاح «بی‌طرف» ذکر نشده اما آقای ماتارلا تأکید کرده است اعضای کابینه این دولت اجازه نخواهند داشت در انتخابات سال آینده شرکت کنند.

این در حالی است که ائتلاف راست میانه به رهبری ماتئو سالوینی که در انتخابات اخیر توانست بیشترین کرسی‌ها را در مجلس نمایندگان و سنای ایتالیا کسب کند به رئیس‌جمهور این کشور فشار می‌آورد تا به این ائتلاف اجازه دهد برای کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان از نو تلاش کند.

بود نیز دیگر بار از آقای سالوینی خواست تا با این حزب ائتلافی تشکیل دهد،‌ درخواستی که وی آن را نپذیرفته است.

لوئیجی دی‌میلانو، رهبر حزب ضد سیستم موسوم به «جنبش ۵ ستاره» که ۳۲ درصد کل آرا را کسب کرده،  تشکیل هرگونه دولت «فنی» را از سوی رئیس‌جمهوری را منتفی دانسته است. همچنین حزب لیگ به رهبری ماتئو سالوینی از جناح راست میانه نیز با پیشنهاد رئیس‌جمهور مخالفت کرده است.

بیشتر بخوانید: