پایان انتخابات پارلمانی لبنان، احتمال پیروزی حزب الله

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پایان انتخابات پارلمانی لبنان، احتمال پیروزی حزب الله
کپی رایت  رویترز

انتخابات پارلمانی لبنان که از ساعت نه صبح روز یکشنبه در سراسر این کشور آغاز شده بود، با بسته‌ شدن شعب اخذ رای در ساعت ۷ شب به وقت محلی به پایان رسید.

این نخستین انتخابات لبنان پس از یک وقفه ۹ ساله بود.

وزیر کشور پیش‌تر اعلام کرده بود که تا ساعت ۱۴ به وقت محلی کمتر از یک‌ چهارم مردم در انتخابات شرکت کرده‌اند. به همین سبب میشل عون، رئیس‌جمهور، در تلویزیون ظاهر شد تا از مردم بخواهد به سوی صندوق‌های رای بشتابند.

بیشتر بخوانید:لبنان؛ آغاز رای گیری در انتخابات پارلمانی با قانون جدید

ناظران خارجی جو عمومی حاکم بر روز انتخابات را نسبتا مثبت ارزیابی کرده‌اند.

پیش‌بینی می‌شود گروه حزب‌الله، تحت حمایت ایران، و متحدانش نتیجه خوبی در انتخابات کسب کنند. از آن سو به نظر می‌رسد حزب «حرکت آینده» به رهبری نخست‌وزیر سعد حریری برای نگاه داشتن کرسی‌های پارلمان خود با چالش مواجه باشد، گرچه محتمل است که برای یک دوره دیگر نامزد شود.

عکس از رویترز
سعد حریری با حضور در یک حوزه رای‌گیری در بیروت رای خود را به صندوق انداختعکس از رویترز

تحلیل‌گران معتقدند نتیجه انتخابات هرچه باشد، دولت ائتلافی دیگری نظیر دولت فعلی متشکل از احزاب بزرگ تشکیل خواهد شد.

استقرار هرچه زودتر دولت جدید از آن رو اهمیت دارد که سرمایه‌گذاران را از بابت ثبات اقتصادی لبنان مطمئن خواهد کرد. لبنان یکی از بالاترین سطوح نسبت قرضه به تولید ناخالص ملی را در جهان داراست و صندوق بین‌المللی پول نسبت به ناپایداری وضعیت مالی این کشور هشدار داده است.

برای آگاهی از اخبار جهان نسخه iOS یا اندروید اپلیکیشن یورونیوز را دریافت کنید. (زبان برنامه را در منوی تنظیمات به فارسی تغییر دهید)