ادامه بحران ارز و افزایش قیمت دلار؛ قیمت سکه از ۲ میلیون تومان گذشت

ادامه بحران ارز و افزایش قیمت دلار؛ قیمت سکه از ۲ میلیون تومان گذشت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روز یکشنبه برخی گزارش‌ها حاکی از رسیدن قیمت دلار در بازارهای زیر زمینی به ۶۵۰۰ تا ۷ هزار تومان بود و درعین حال بهای هر سکه بهار آزادی نیز از مرز ۲ میلیون تومان گذشت.

آگهی

بحران ارز در کنار نزدیک شدن به موعد تمدید برجام از سوی ایالات متحده، بازار سکه و طلا را با نوسان مواجه کرده است. روز یکشنبه ۱۶ اردیبهشت (ششم ماه مه) نرخ هر سکه تمام بهار آزادی (طرح جدید) با ۱۲۰ هزار تومان افزایش به ۲ میلیون و ۲۵۲ هزار تومان رسید.

قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با افزایش ۱۱ هزار و ۱۹۴ تومان به ۲۰۸ هزار و ۹۵ تومان رسید. هر گرم طلای ۲۴ عیار نیز به قیمت ۲۷۰ هزار و ۶۱۰ تومان عرضه شد.

این در حالی است که افزایش چشمگیری نرخ دلار در بازار ارز همچنان ادامه دارد. روز شنبه پانزدهم اردیبهشت هر دلار به قیمت ۶۳۰۰ تومان در بازار آزاد و زیرزمینی مبادله شد و برخی گزارش‌ها از رسیدن قیمت دلار در بازارهای زیر زمینی به ۶۵۰۰ تا ۷ هزار تومان خبر می‌دهند.

قیمت هر یورو در بازار آزاد ایران روز یکشنبه به ۷۸۰۰ تومان و پوند بریتانیا نیز به ۸۸۰۰ تومان رسیده است.

بیشتر بخوانید:

نگرانی از تصمیم دونالد ترامپ درباره برجام عامل افزایش تقاضای خرید سکه و طلا

نگرانی از آینده توافق برجام و تاثیر آن بر اقتصاد و سرمایه افراد و همچنین وضعیت نامشخص بازار ارز سبب شده تا بسیاری از مردم به خرید طلا و سکه روی آورند.

رئیس کمیسیون طلا و جواهر اتاق اصناف ایران در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت، رشد تقاضا برای خرید سکه درهفته گذشته به دلیل تمایل خریداران به تبدیل نقدینگی خود به طلا را عامل «افزایش غیرمنطقی قیمت سکه و طلا» خواند.

محمد کشتی آرای نگرانی جامعه بابت «حفظ ارزش دارایی» خود را عامل این رشد تقاضا برای سکه و طلا دانست و افزود: «بیشتر یک بحث روانی درباره قیمت ها مطرح است و باید مسئولان به مردم اطمینان دهند تا التهابات مهار شود.»

محمد كشتی آرای همچنین درگفتگو به «جیب نیوز» گفته است که تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در ۱۲ ماه مه، موعد تمدید پایبندی ایران به برجام هر تاثیری در بازرا جهانی ارز و سکه داشته باشد، «درایران نیز همان تاثیر را خواهد داشت.»

وی با غیر قابل پیش‌بینی خواندن بازار طلا و احتمال توقف سیر صعودی قیمت سکه و طلا افزود: «با توجه به اينكه نياز متقاضيان براي تهيه سكه و تبديل دارايي به طلا تقريبا اشباع شده است در نتيجه بازار در روزهاي آينده از نظر قيمت باثبات خواهد شد و حبابي وجود نخواهد داشت.»

۲۱ فروردین ماه با رسیدن قیمت دلار به ۶ هزار تومان دولت ایران با یکسان سازی نرخ ارز، قیمت دلار را ۴۲۰۰ تومان اعلام کرد. این در حالی است که دلار با این قیمت در بازار آزاد معامله نمی‌شود و در روزهای اخیر خرید و فروش به صورت زیر زمینی و با تفاوت دست‌کم ۲ هزار تومان صورت می‌گیرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نرخ ارز در بازار ایران بار دیگر رکورد زد: هر دلار ۶۳۰۰ تومان

رکورد تاریخی بهای ارز و سکه در ایران؛ دلار از مرز ۶۴ هزار تومان گذشت

افزایش قدرت جناح‌های طرفدار سلاح هسته‌ای در ایران؛ دیپلمات‌های غربی نگرانند