راهپیمایی «بازگشت» در غزه؛ صدها فلسطینی مجروح شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
راهپیمایی «بازگشت» در غزه؛ صدها فلسطینی مجروح شدند
کپی رایت  رویترز

صدها معترض فلسطینی در ششمین جمعه متوالی راهپیمایی بر ضد اسرائیل، موسوم به «راهپیمایی بزرگ بازگشت»، در امتداد مرز غزه دست به تظاهرات زدند.

مطابق گزار‌ش‌ها نیروهای امنیتی اسرائیل با شلیک گاز اشک‌آور و گلوله جنگی تظاهرکنندگان را در نزدیکی فنس مرزی هدف قرار داده‌اند.

بنابر اعلام منابع بیمارستانی فلسطینی تا کنون ۵۰ تن بر اثر شلیک زخمی شده‌اند و ۳۰۰ تن دیگر نیز برای مصدومیت حاصل از تنفس گاز اشک‌آور تحت درمان قرار گرفته‌اند.

شماری از جوانان تظاهرکننده در پانصد متری فنس‌های مرزی با اسرائیل اقدام به آتش زدن لاستیک کرده‌اند تا دید نیروهای تیرانداز اسرائیلی را با دود مختل کنند.

عکس از رویترز
تظاهرکنندگان تلاش می‌کنند با آتش‌ زدن لاستیک دید نیروهای امنیتی اسرائیل را مختل سازندعکس از رویترز

بیشتر بخوانید:

تظاهرکنندگان فلسطینی گفته‌اند که یک پهپاد کوچک اسرائیلی را با «تیرکمان» ساقط کرده‌اند. یک سخنگوی ارتش اسرائیل که روز جمعه در مورد درگیری نیروهای اسرائيیلی با فلسطینیان سخن می‌گفت، از ارائه توضیح در این زمینه خودداری کرد.

عکس از رویترز
صد‌ها تن در جریان تظاهرات امروز مصدوم شدندعکس از رویترز

نهادهای حقوق بشری و سازمان‌های اروپایی پیشتر از مقامات اسرائیلی خواسته بودند به خشونت علیه تظاهرکنندگان فلسطینی پایان دهند.

بیشتر بخوانید:

شهروندان معترض در نوار غزه در هفته‌های گذشته و در آستانه هفتادمین سالروز تشکیل کشور اسرائیل تظاهراتی را با نام «بازگشت» و به منظور دفاع از حق بازگشت آوارگان به سرزمین «اجدادی» خود سازمان‌دهی کرده‌اند. راهپیمایی امروز نیز در ادامه‌ی این سلسله تظاهرات صورت گرفت.

از زمان اعلام تغییر محل سفارت آمریکا به بیت‌المقدس و درگرفتن نارآمی‌ها در ماه مارس دستکم ۴۳ فلسطینی کشته‌ شده‌اند.

نیروهای مسلح اسرائیلی می‌گویند تنها اعضای «قانون‌شکن» حماس را هدف گلوله قرار می‌دهند. مقام‌های فلسطینی اما این روایت را نمی‌پذیرند.