روز خونین برای خبرنگاران افغانستان؛ ۱۰ خبرنگار کشته شدند

روز خونین برای خبرنگاران افغانستان؛ ۱۰ خبرنگار کشته شدند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در روز خونین برای خبرنگاران افغانستان؛ ده تن از اصحاب رسانه در حمله کابل و یک خبرنگار بی‌بی‌سی در حمله‌ای جداگانه در شهر خوست جان خود را از دست دادند.

آگهی

هویت و نام تعدادی از خبرنگارانی که در انفجار روز دوشنبه سی‌ام آوریل (دهم ثور/اردیبهشت) در کابل جان خود را از دست داده‌اند مشخص شد.

به گفته وزارت صحت عامه افغانستان، صبح امروز طی دو انفجار انتحاری در منطقه «شش درک» کابل دست‌کم ۳۱ تن کشته شدند که تا این لحظه نام ۹ خبرنگار و تصویر بردار در میان قربانیان این حمله بوده است.

نام خبرنگارانی که در حمله انتحاری «شش درک» کابل جان خود از دست دادند

به گزارش رسانه‌های افغانستان در دومین انفجار روز دوشنبه در کابل چندین خبرنگار و تصویربردار رسانه‌ای جان خود را از دست دادند که نام و رسانه نه نفر از آنان به شرح زیر است:

  • شاه مری فیضی، عکاس خبرگزاری فرانسه

  • یار محمد توخی، تصویر بردار طلوع نیوز

  • غازی رسولی، خبرنگار شبکه یک تلویزیون

  • نوروزعلی رجبی، تصویربرداز شبکه یک تلویزیون

  • خانم محرم درانی، خبرنگار رادیو آزادی

  • عبدالله حنان‌زی، خبرنگار رادیو آزادی

  • سلیم تلاش، خبرنگار شبکه تلویزیونی مشعل

  • علی سلیمی، تصویربردار شبکه تلویزیونی مشعل

  • سباوون کاکر، خبرنگار رادیو آزادی

خبرنگار بی‌بی‌سی در شهر خوست ترور شد

در رویدادی جداگانه روز دوشنبه سی‌ام آوریل احمد شاه، خبرنگار بی‌بی‌سی در شهر خوست افغانستان با شلیک گلوله مهاجمی ناشناس کشته شد.

نجیب شریفی، رئیس ٰکمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان می‌گوید که این خبرنگار در راه بازگشت به خانه به ضرب گلوله کشته شد.

فدراسیون خبرنگاران و رسانه‌های افغانستان: نهادهای بین‌المللی حمله به خبرنگاران را بررسی کنند

فدراسیون خبرنگاران و رسانه‌های افغانستان در بیانیه‌ای با جنایت خواندن این حمله انتحاری، دولت این کشور را به «کوتاهی جدی» در زمینه برقراری امنیت متهم کرده و از دیوان کیفری بین‌المللی و شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته است تا این حادثه را بررسی کنند.

مسئولان رسانه‌های این کشور، سی‌ام آوریل (دهم ماه ثور/اردیبهشت) را روز خونین رسانه‌های افغانستان خواندند و گفتند که برای بررسی این حادثه، شکایتی رسمی را به دیوان کیفری بین‌المللی و شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه خواهند کرد.

اظهار تاسف خبرگزاری فرانسه از کشته شدن عکاس-خبرنگار خود در حمله کابل

شاه ماری فیضی از سال ۱۹۹۶ برای خبرگزاری فرانسه کار می‌کرده است. وی در ابتدا رابط و راننده این خبرگزاری در افغانستان بود و سپس به عنوان عکاس همکاری خود را با خبرگزاری فرانسه آغاز کرد.

وی که از اهالی روستای شمالی در شمال کابل بود از زمان سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱، حوادث و رویدادهای افغانستان را با دوربین خود ثبت کرد.

فابریک فریس، مدیر خبرگزاری فرانسه با اظهار تاسف از کشته شدن شاه ماری فیضی، عکاس-خبرنگار خود در حمله انتحاری روز دوشنبه کابل گفت: «این تراژدی خطراتی که تیم‌های میدانی خبرنگاران ما با ان مواجه هستند و همچنین نقش آنان برای دموکراسی را به ما یادآوری می کند.»

مدیر اطلاع‌رسانی این خبرگزاری نیز با اظهار تاسف نسبت به از دست دادن «عکاسی بزرگ» و «انسانی فوق‌العاده» اعلام کرد که خبرگزاری فرانسه تمام تلاش خود را برای حمایت از خانواده وی انجام خواهد داد. آقای فیضی شش فرزند دارد که آخرین فرزند وی چند هفته پیش متولد شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

عکس‌های شاه مری فیضی، خبرنگار و عکاس خبرگزاری فرانسه

حمله انتحاری دوم در کابل به وضوح خبرنگاران را هدف قرار داده بود

حمله روز دوشنبه کابل، مرگ‌بارترین حمله برای خبرنگاران افغانستان بود. بر اساس گزارش‌ها انفجار اول توسط یک مهاجم انتحاری سوار بر موتور در ساعت ۸ صبح روز دوشنبه در نزدیکی دفتر ریاست امنیت ملی افغانستان صورت گرفت و بیست دقیقه بعد مهاجم دوم با در دست داشتن یک دوربین به میان خبرنگاران و تصویربردارانی رفت که برای تهیه گزارش در محل حادثه تجمع کرده‌بودند.

بشتر بخوانید:داعش مسئولیت انفجارهای مرگ‌بار کابل را بر عهده گرفت

شاه مری فیضی، عکاس خبرگزاری فرانسه که در حمله روز دوشنبه جان خود را از دست داد

به دلیل حملات متعدد طالبان و داعش، افغانستان طی سال‌های اخیر ناامن‌ترین کشور برای خبرنگاران بوده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز در آخرین گزارش خود اعلام کرد که با وجود بهبود وضعیت آزادی رسانه، این کشور در سال گذشته میلادی همچنان مرگ‌بارترین مکان برای خبرنگاران بوده است.

گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز درباره افغانستان؛ مرگبار اما با پیشرفت‌های امیدوار کننده

بر اساس گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز تنها در سال ۲۰۱۷، پانزده خبرنگار و طی دو سال گذشته ۳۵ تن از فعالان رسانه‌ای در حملات تروریستی جان خود را از دست داده‌اند.

در حمله امروز در نزدیکی دفتر ریاست امنیت ملی افغانستان که گروه داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفته است، دست‌‌کم ۴۹ تن از جمله چندین خبرنگار و تصویربردار زخمی شده‌اند.

آگهی

کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان در بیانیه‌ای ضمن تاکید بر اینکه خبرنگاران، هدف اصلی این حمله بوده‌اند گفت: «دشمنان روشنی و روشنگری پس از انفجار نخست در شش درک شهرکابل، جمعی از خبرنگاران را که برای پوشش این رویداد خونین آمده بودند، به گونه خیلی مکارانه هدف قرار داده، به شهادت رساندند.»

این کمیته همچنین خواستار رسیدگی دولت به وضعیت زخمی‌شدگان و خانواده‌های خبرنگاران و تصویربرداران رسانه‌ای شد که در این حمله انتحاری جان خود را از دست دادند.

مطالب یورونیوز را می‌توانید در پیام‌رسان واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سال ۲۰۱۸ سالی خونین برای رسانه‌های افغانستان

آمریکا: کمک‌های مالی بین‌المللی به افغانستان موجب افزایش فساد شده‌است

ویدئویی از ویرانی کامل ۶ روستا در زمین لرزه هرات افغانستان