Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

آیا نفوذ خارجی‌ها در بوسنی بیشتر شده است؟‌

آیا نفوذ خارجی‌ها در بوسنی بیشتر شده است؟‌
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نفوذ ترکیه، کشورهای عربی خلیج فارس و حضور سلفی‌ها در بوسنی و هرزگوین در حالی پررنگ شده است که ایران نسبت به دهه ۹۰ میلادی نفوذ کمتری در این کشور جنوب شرقی اروپا دارد.

آگهی

بوسنی و هرزگوین محل زندگی سه قوم مسلمان، صرب و کروات است. طی قرنها ادیان و فرهنگ‌های مختلف اروپایی در این کشور به‌طور مسالمت آمیز در کنار هم زندگی می‌کردند.

آیا ممکن است زخم‌های پیشین درگیری‌های قومی در این کشور سر باز کند؟‌

بخشی از پاسخ به این پرسش به نفوذ خارجی‌ها مربوط می شود. نفوذ ترکیه، کشورهای عربی خلیج فارس و حضور سلفی‌ها در بوسنی و هرزگوین در حالی پررنگ شده است که ایران نسبت به دهه ۹۰ میلادی نفوذ کمتری در این کشور جنوب شرقی اروپا دارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نفوذ اقتصادی کشورهای عرب خلیج فارس در بوسنی

بوسنی و هرزگوین مقصد گردشگران زیادی است که از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به این کشور سفر می کنند. گرچه حضور این گردشگران رونق اقتصادی را به دنبال داشته اما استفاده از زبان عربی روی تابلوهای «ایلیدژا»‌ در نزدیکی سارایوو باعث نگرانی شده است.

دینو، عضو شورای شهر «ایلیدژا»‌ برای محدود کردن استفاده از زبان عربی در این منطقه می‌گوید:‌ «ابتکار من به الفبا و حروف عربی که در بیلبوردها،‌ تبلیغات و تابلوهای فروشگاه‌ها به‌کار می‌رود مربوط می‌شود. مردم محلی نمی‌توانند این تابلوها را بخوانند و بفهمند. زبان رسمی کشور،‌ زبان بوسنیایی است و الفبای رسمی هم الفبای لاتین و سیریلیک است.»

ترکیه‌ تعقیب و سرکوب طرفداران جنبش گولن در بوسنی

ترکیه هم یکی از کشورهایی است که به دنبال گسترش نفوذ خود در بوسنی و هرزگوین است. پس از کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ میلادی که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه تعقیب و آزار طرفداران جنبش گولن در داخل و خارج کشور را آغاز کرد،‌ بوسنیایی هایی که گمان می رفت با این جنبش در تماسند،‌ در امان نبودند.

گروه همسرایان «سلطان فاتح» در بوسنی یکی از این گروهها است. سفیر ترکیه در بوسنی به سراغ محمد باریراکتارویچ، رهبر این گروه موسیقی رفت تا مانع برگزاری کنسرت این گروه شود.

او می‌گوید: «به ما گفتند که نمی‌توانیم در کنسرت بزرگی که پایان ماه رمضان توسط سازمان رسمی مسلمانان در بوسنی هرزگوین برگزار می‌شد شرکت کنیم. دولت ترکیه سعی کرد مانع از برگزاری کنسرت و مانع از کار ما شود. ما را محکوم کردند و به ما تهمت زدند که به جنبش گولن وابسته‌ایم.»

سلفی‌های بوسنی،‌ جماعت حاشیه‌ای

علاوه بر نفوذ و تاثیر ترکیه و کشورها عرب زبان،‌ بوسنی و هرزگوین همچنین محل زندگی سلفی‌هایی است که اغلب در مناطق دور افتاده روستایی، زندگی می‌کنند. این جوامع وهابی بیرون از ساختارهای رسمی اسلامی قرار دادند و به آنها جماعت های حاشیه ای گفته می شود.

پس از جنگ خیلی از خانه های این روستاها به سلفی‌ها فروخته شد که از جاهای مختلف از مرکز بوسنی یا از کشورهای دیگر به اینجا آمده بودند.

حدود هزار مسلمان از کشورهای غرب بالکان تحت تأثیر تبلیغات افراط گرایان برای جنگیدن به سوریه و عراق رفته اند. ۲۵۰ نفر از آنها از بوسنی و هرزگوین بودند.

در ورودی محل زندگی سلفی‌ها در شهر دوبینچا تابلو بزرگی هست که روی آن آیه ای از قرآن نوشته شده است. زنها در اینجا حجاب کامل دارند. گرچه با دوربین مخفی به اینجا می رویم اما کسی حاضر به مصاحبه با یورونیوز نمی شود.

بیشتر بخوانید:‌ تنش میان صربها و مسلمانان بوسنی در پی درخواست تجدید نظر در حکم لاهه

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پارسال پوتین امسال اوربان؛ مدال قصاب بالکان بر گردن نخست‌وزیر مجارستان

آمریکا فرزندان رهبر سیاسی صرب‌های بوسنی را تحریم کرد

تنش در بالکان؛ رهبر صرب‌های بوسنی اقتدار و مشروعیت نماینده عالی جامعه بین‌الملل را به چالش کشید