دفاع مشروط آنگلا مرکل از برجام در دیدار با ترامپ

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آنگلا مرکل و دونالد ترامپ در کاخ سفید
آنگلا مرکل و دونالد ترامپ در کاخ سفید   -   کپی رایت  رویترز/Brian Snyder

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در جریان دیدار با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با دفاع مشروط از برجام گفت که این توافق با وجود مفید بودن، امکان نظارت بر برنامه موشکی و محدود کردن تحرکات منطقه‌ای ایران را ایجاد نکرده است.

دونالد ترامپ قرار است روز دوازدهم ماه مه درباره پایندی کشورش به برجام تصمیم بگیرد. وی پیش از این گفته بود که چنانچه توافق هسته‌ای ایران اصلاح نشود، از برجام خارج خواهد شد.

آقای ترامپ روز جمعه و در پاسخ به سوالی درباره احتمال اقدام نظامی علیه ایران در صورت از سرگیری فعالیت‌های هسته‌ای با اهداف نظامی گفت: «مطمئن باشید ایران به تسلیحات نظامی دست نخواهد یافت.»

رهبران کشورهای اروپایی حاضر در مذاکرات هسته‌ای یعنی بریتانیا، فرانسه و آلمان سعی می‌کنند تا با اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران، نظر مساعد دونالد ترامپ برای ماندن در برجام را جلب کنند. امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در جریان یک سفر سه روزه به آمریکا بر وفاداری کشورش به برجام تاکید کرد، اما در پایان، احتمال خروج واشنگتن از این معاهده بین‌المللی را به هیچ وجه منتفی ندانست.

به نظر می‌رسد از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در ایالات متحده آمریکا، آلمان فاصله خود را با رویکردهای فرامنطقه‌ای واشنگتن بیشتر کرده است. خانم مرکل در جریان کنفرانس مطبوعاتی با رئیس جمهوری آمریکا، با وجود تاکید بر روابط نزدیک دو کشور گفت که فراتر از بحران سوریه، باید چاره‌ای برای کل خاورمیانه پیدا کرد.

به کانال یورونیوز فارسی در تلگرام بپیوندید