Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

جنجال نسل ویندراش؛ وزیر کشور بریتانیا استعفا نمی‌دهد

تجمع در میدان ویندراش به منظور حمایت از نسل ویندراش
تجمع در میدان ویندراش به منظور حمایت از نسل ویندراش Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Bahar Shoghi
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«ویندراش» نام کشتی‌ای است مهاجران با آن در روز ۲۲ ژوئن ۱۹۴۸ به خاک بریتانیا رسیدند.

آگهی

وزیر کشور بریتانیا، امبر راد، طی روزهای اخیر به شدت از سوی افکار عمومی به دلیل اتخاذ سیاست های ضد مهاجرتی تحت فشار قرار گرفته‌ است. املی ثورنبری وزیر امور خارجه کابینه در سایه بریتانیا نیز در اظهارنظری خواستار استعفای وزیر کشور شده است.در همین رابطه نمایندگان پارلمان انگلیس طی چند نشست امروز ۶ اردیبهشت و چند روز گذشته سیاست های وزارت کشور را درباره مهاجران نسل ویندراش به چالش کشیدند.

با این حال امبر راد بعد از نشست پارلمان روز ۶ اردیبهشت به خبرنگاران گفت که قصد کناره‌گیری از کارش را ندارد و به وظیفه‌اش در وزارت کشور ادامه خواهد داد.

«نسل ویندراش» چه کسانی هستند؟

مهاجرانی که از کشورهای کارائیب بین سال‌های ۱۹۴۸ و ۱۹۷۱ در بریتانیا سکنا گزیدند به نام «نسل ویندراش» شناخته می‌شوند. اسم «ویندراش» در واقع اشاره‌ایست به نام کشتی‌ای که این مهاجران با آن در روز ۲۲ ژوئن ۱۹۴۸ به خاک بریتانیا رسیدند. مهاجران مسافر کشتی ویندراش شامل کارگرانی از کشورهای جامائیکا، ترینیداد، توباگو و دیگر جزاير بودند که به علت قحطی نیروی کار بعد از جنگ جهانی دوم در بریتانیا به این کشور آمدند.

بیشتر بخوانید: پاپ کشورهای اروپایی را به مهربانی با پناهجویان فراخواند

آمار دقیقی از تعداد افراد متعلق به «نسل ویندارش» موجود نیست اما تخمین زده می‌شود در حدود ۵۰۰،۰۰۰ نفر که متولد یکی از کشورهای مشترک‌المنافع هستند و قبل از سال ۱۹۷۱ وارد بریتانیا شده‌اند، اکنون ساکن این کشور هستند. «نسل ویندراش» بخشی از این جمعیت هستند.

جنجال «نسل ویندراش» بر سر چیست؟

هر فردی که قبل از سال ۱۹۷۳ از یکی از کشورهای مشترک‌المنافع وارد بریتانیا شده است، از لحاظ قانونی اجازه اقامت در این کشور را داراست. مگر آنکه بیش از دو سال پیا‌پی خارج از بریتانیا به سر برده باشد. شهروندان کشورهای مشترک المنافع در آن دوره مستعمره بریتانیای کبیر محسوب می‌شدند و هنوز استقلال نیافته بودند. به این جهت این افراد تصور می‌کردند که شهروند بریتانیایی محسوب می‌شوند.

وزارت کشور در زمان رسیدن این افراد مدراک مبنی بر بررسی وضعیت این مهاجران را بین سال‌های ۱۹۴۸ و ۱۹۷۱ را ثبت نکرده است.

در سال ۲۰۱۰ نیز وزارت کشور کارت‌های ورود این مهاجران را از بین برده است.

بیشتر بخوانید: تأثیر ویرانگر کاستی‌های نظام مهاجرتی بریتانیا بر زندگی پناهجویان

با اعمال تغییرات قوانین مهاجرتی در سال ۲۰۱۲، ساکنان بریتانیا برای اشتغال، اجاره، دسترسی به خدمات اجتماعی و بهداشتی باید صاحب مدارک مهاجرت قانونی‌اشان باشند. حال این افراد که بیشتر زندگی خود را در بریتانیا به سر برده‌اند با از بین رفتن کارت‌های ورود قانونی‌اشان در سال ۲۰۱۰ مدرکی مبنی بر وضعیت قانونی خود ندارند.

این وضعیت برای این افراد مشکل متعددی به وجود آورده است. بعضی از کار اخراج شده‌اند، بعضی نمی‌توانند از کشور خارج شوند و بعضی به دلیل اقامت غیرقانونی اخراج شده‌اند.

میدان ویندراش در محله بریکستون لندن

حال چه اتفاقی خواهد افتاد؟

نخست وزیر بریتانیا، ترزا می به خاطر جنجال ویندراش عذرخواهی کرده است و قول داده تا به این افراد، تابعیت بریتانیایی اعطا شود.

امبر راد، وزیر کشور در پاسخ به سوال‌های نمایندگان پارلمان به آنان اطمینان داد تا خسارت وارد شده به این افراد به واسطه این اشتباه جبران خواهد شد.

خانم امبر راد در رابطه با چگونگی جبران خسارت و زمان اعمال آن توضیحات دقیقی ارائه نکرد.

بیشتر بخوانید: «عدم پاسخگویی به پناهجویان در بریتانیا غیرقانونی است»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ساجد جاوید جای امبر راد را در وزارت کشور بریتانیا گرفت

افزایش بی‌‌سابقه درخواست مهاجرت کاری شهروندان مجارستان

تأثیر ویرانگر کاستی‌های نظام مهاجرتی بریتانیا بر زندگی پناهجویان