Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

«شاهدان عینی» روسیه و سوریه در لاهه وقوع حمله شیمیایی در دوما را رد کردند

حسن دیاب در جلسه سازمان منع کاربرد سلاح شیمیایی در لاهه
حسن دیاب در جلسه سازمان منع کاربرد سلاح شیمیایی در لاهه Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews با استفاده از  رویترز، خبرگزاری فرانسه
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نماینده دائم روسیه در سازمان منع استفاده از سلاح های شیمیایی پیش از این از حضور ۱۷ شاهد عینی در مقر این سازمان در شهر لاهه هلند خبر داده بود.

آگهی

روسیه و سوریه روز پنج‌شنبه چند شاهد عینی از منطقۀ غوطه شرقی را به مقر سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی در شهر لاهۀ هلند بردند تا علیه ادعای کشورهای غربی مبنی بر وقوع حمله شیمایی در شهر دوما شهادت دهند. در میان این شاهدان، حسن دیاب پسر ۱۱ ساله‌ای که در ویدئوی حملۀ ۷ آوریل دیده می‌شود نیز حضور داشت.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

در واکنش به این اقدام مسکو، نماینده بریتانیا در سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی، رفتار مسکو و دمشق را «عملی نمایشی» توصیف کرد.
به گفته نماینده بریتانیا، کشورهای فرانسه و آمریکا به عنوان متحدان لندن جلسۀ روز پنج‌شنبۀ سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی را که پشت درهای بسته برگزار شد، تحریم کردند.

آمریکا، بریتانیا و فرانسه روز شنبه ۱۴ آوریل (۲۵ فروردین) در واکنش به حملۀ شیمیایی دوما چند مرکزِ متعلق به رژیم سوریه را موشک باران کرده بودند.

جلسه روز پنج‌شنبه در حالی برگزار شد که سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی در حال تحقیق دربارۀ «حمله شیمیایی» روز هفتم آوریل (۱۸ فروردین) به دوما است که دهها کشته بر جا گذاشت.

نشست خبری نماینده سوریه و شاهدان عینی

پس از این جلسه، نمایندگان روسیه و سوریه به همراه افرادی که به گفته آنها در ویدئوهای «ساختگی» حمله به دوما حضور داشتند، در نشستی خبری شرکت کردند.

در جریان این نشست خبری، شاهدان عینی هر نوع حمله با گاز شیمیایی در این ماه به دوما را رد کردند. آنها توضیح دادند که هیچ بوی شیمیایی را استشمام نکرده بودند و مشکلات تنفسی مردم نیز به دلیل دود و گرد و غبار ناشی از بمباران‌ها بوده است.

الکساندر شولگین، نماینده روسیه در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی نیز اعلام کرد که هدف از برگزاری این جلسه، ارائه این «شواهد» بوده تا برای همگان روشن شود که اتهام حمله شیمیایی به دوما «کاملا پوچ و توخالی» بوده است. او افزود: «امروز می‌توانیم ثابت کنیم که فیلم کلاه سفیدها یک صحنه سازی بوده است.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه: شورشیان مخالف دولت سوریه با گاز کلر به حلب حمله کردند

ظریف: سرکشی های ایالات متحده حد و مرز ندارد

بررسی ابعاد جدال میان روسیه و غرب بر سر وقوع حمله شیمیایی در شهرک دوما