ترامپ و برجام؛ از پیشنهاد ماکرون برای توافق جدید تا واکنش ایران

ترامپ و برجام؛ از پیشنهاد ماکرون برای توافق جدید تا واکنش ایران
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از طرفی مشخص نیست که کشورهای دیگر امضا کننده برجام نظیر روسیه و چین نیز با این اقدامات جدید علیه ایران موافق باشند و از سوی دیگر فرانسه مشخص نکرده است که این توافق میان چه کشورهایی است و آیا ایران نیز پای میز مذاکره خواهد بود و یا این توافقات مقدمه اقدامات و تحریم‌های جدید علیه ایران خواهد بود؟

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده می‌گوید که هنوز تصمیم خود را برای حفظ و یا خروج از برجام نگرفته است اما امکان دارد که با متحدان اروپایی خود برای رسیدن به «توافقی جدید» در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای، توقف توسعه موشکی و همچنین حضور نظامی ایران در منطقه همکاری کند.

آقای ترامپ در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه گفت: «هیچکس نمی‌داند که تصمیم من برای دوازدهم ماه مه (موعد تمدید تائید پایبندی ایران به برجام) چه خواهد بود.» وی سپس خطاب به ماکرون گفت: «اگرچه آقای رئیس جمهور! ایده شما بسیار خوب بود.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رویترز
دونالد ترامپ در حال تکاندن شوره از لباس رئیس جمهوری فرانسهرویترز

منظور امانوئل ماکرون از «توافق جدید» درباره ایران چیست؟

رئیس جمهوری فرانسه که برای گفتگو جهت جلوگیری از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران به واشنگتن سفر کرده است، با دونالد ترامپ از گزینه‌ «توافق جدید» صحبت کرده که می‌تواند نگرانی های ایالات متحده درباره ایران را برطرف کند.

وی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک خود با دونالد ترامپ گفت: «در این توافق باید چهار موضوع را بگنجانیم. اولین موضوع منع ایران از هرگونه فعالیت هسته‌ای تا سال ۲۰۲۵ است که در برجام آمده است. دوم اطمینان از اینکه ایران در بلند مدت برنامه‌ هسته‌ای نخواهد داشت؛ مورد مهم سوم توقف فعالیت موشکی ایران در منطقه است و چهارم رسیدن به راه حل سیاسی برای مهار ایران در یمن، سوریه عراق و لبنان خواهد بود.»

به گزارش رویترز به نقل از یک مقام دولت فرانسه، دونالد ترامپ نیز با گزینه مطرح شده به طور ضمنی موافقت کرده است.

رویترز
امانوئل ماکرون و دونالد ترامپ در کاخ سفیدرویترز

این در حالی است که از طرفی مشخص نیست که کشورهای دیگر امضا کننده برجام نظیر روسیه و چین نیز با این اقدامات جدید علیه ایران موافق باشند و فرانسه مشخص نکرده است که این توافق میان چه کشورهایی است و آیا ایران نیز پای میز مذاکره خواهد بود و یا این توافق مقدمه اقدامات و تحریم‌های جدید علیه این کشور است؟

دونالد ترامپ در کنفرانس روز سه شنبه خود با امانوئل ماکرون ضمن تهدید ایران به «پرداختن بهایی سنگین» در صورت از سرگیری فعالیت هسته‌ای گفت: «باید دید که یک توافق جدید با بنیان‌های محکم ممکن است یا نه زیرا بنیادهای توافق فعلی فاسد است.»

رئیس جمهوری آمریکا همچنین افزود: «ما کارهای بزرگتری می‌توانیم انجام دهیم. ممکن است که توافق باشد ممکن است که توافق نباشد.»

بیشتر بخوانید:

ایران: خروج آمریکا از برجام مساوی با از سرگیری فعالیت غنی‌سازی

محمد جواد ظریف که برای شرکت در اجلاس صلح پایدار به نیویورک سفر کرده است در گفتگو با آسوشیتدپرس ضمن اشاره به تاثیر منفی خروج آمریکا از برجام بروی مذاکرات این کشور با کره شمالی گفت: «درصورت خروج رئیس جمهور آمریکا از برجام، ایران دیگر به هیچ‌ یک از تعهدات بین المللی این توافق پایبند نخواهد ماند و غنی‌سازی را در مقیاسی فراتر از محدودیت این توافق از سر می‌گیرد.»

وزیر امور خارجه ایران در این مصاحبه که همزمان با دیدار امانوئل ماکرون از کاخ سفید صورت گرفت، به صورت ضمنی به تهدید علی شمخانی به خروج ایران از پیمان منع گسترش سلاح هسته‌ای (NPT) اشاره کرد و گفت: « در صورت خروج واشنگتن از برجام، خروج از (ان پی تی) یکی از گزینه های تهران است. البته دولت حامی چنین گزینه ای نیست اما برخی از نیروها در ایران خواهان آن هستند.»

رویترز
محمد جواد ظریف و آنتونیو گوترش ، دبیر کل سازمان ملل متحدرویترز

روز گذشته علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی گفته بود که در صورت عدم پایبندی آمریکا به توافق برجام، ایران از معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (ان پی تی) خارج خواهد شد.

وی همچنین افزوده بود که ایران توانمندی‌های لازم را دارد و «حتما اقدامات تعجب برانگیزی را برای طرف مقابل در دستور کار قرار می‌دهد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمان، فرانسه و بریتانیا برای حمایت از توافق هسته‌ای ایران هم‌پیمان شدند

ولایتی: آمریکا از برجام خارج شود، ایران نیز حتما خارج می شود

کریستوفر فورد: دربارۀ برجام مذاکره نمی‌کنیم، دنبال یک توافق مکمل هستیم